Ako podporiť kolegov, ktorí do práce jazdia na bicykli. Miesto na parkovanie je základ, poteší aj sprcha

Povzbuďte s príchodom jari svojich kolegov, aby vymenili autá a MHD za bicykel. Podporia svoje zdravie a znížia uhlíkovú stopu. Uľahčite im cestu do práce – zariaďte, aby mali kde bicykel bezpečne zaparkovať a mohli si v práci odložiť prilbu aj športové oblečenie. Alebo sa zapojte do spoločnej súťaže a urobte si z dochádzania teambuilding.

pexels-pavel-danilyuk-5807579

Prečo vlastne jazdiť do práce na bicykli?

Spýtali sme sa našich kolegov, prečo radi jazdia do práce na bicykli a tu sú štyri najčastejšie odpovede:

1. „Robím to pre svoje zdravie.“

Jazda na bicykli je pomerne komplexný šport, ktorý pomáha udržiavať zdravé srdce aj pľúca. Hlavne pri sedavej práci v kancelárii je pohyb dôležitý. Naši kolegovia si okrem zdravotných účinkov pochvaľujú, že sa im darí aj schudnúť a udržať si figúru.

2. „Ušetrím za benzín.“

Najlepší čas na jazdu na bicykli je na Slovensku od apríla do septembra, čo zníži náklady na dopravu až o polovicu. Či už ide o benzín alebo o lístok na hromadnú dopravu. A navyše – vo veľkých mestách v rannej špičke môže byť jazda na bicykli rýchlejšia než hromadná doprava alebo auto.

3. „Aspoň robím niečo pre planétu.“

Bicykel nevypúšťa žiadne emisie a tak si každý cyklista môže odpočítať pár jednotiek z vlastnej uhlíkovej stopy. V porovnaní s autom je to za pol roka už pomerne veľký rozdiel.

4. „Pri jazde na bicykli si vyčistím hlavu.“

Okrem lepšej kondičky je tiež jazda na bicykli ideálnym spôsobom, ako po ôsmich hodinách v práci vypnúť, usporiadať si myšlienky a prísť domov s čistou hlavou. Šport prispieva k lepšiemu duševnému zdraviu, zníženiu stresu a dobrej nálade.

Vytvorte cyklistom dobré zázemie

Pre niektorých kolegov môže byť prekážkou, keď nemajú kde zaparkovať bicykel alebo sa po príchode do práce nemôžu pokojne prezliecť a odložiť si prilbu. Len málokto by dobrovoľne nechal bicykel celý deň na ulici – hlavne ak máte kancelárie v centre mesta.

Uzamykateľná bicykláreň je najväčšou istotou

Zariaďte kolegom vlastnú bicykláreň – môže byť súčasťou podzemných garáží alebo technických priestorov budovy. Pokojne môže stáť aj vonku a mať podobu záhradného domčeka. Priestor na bicykle by sa mal dať uzamknúť – a kľúče dávajte len tomu, kto má o parkovanie bicykla záujem. Kľúč môžete vydávať na podpis, aby ste presne vedeli, kto má do bicyklárne prístup.

Do bicyklárne môžete umiestniť klasické stojany aj závesné držiaky na stenu. Stojany sa pohodlnejšie používajú, ale do menších priestorov odporúčame bicykle zavesiť.

Vonkajší prístrešok alebo stojan majte na očiach

Keď nemáte možnosť vytvoriť celú bicykláreň, zvážte aspoň vonkajší prístrešok, aby bicykle počas letných dažďov nezmokli. Pod prístrešok postavte dostatok stojanov. Stojany umiestnite tak, aby ich bolo vidieť z okien vašich kancelárií a ideálne aby ich nebolo vidieť z ulice.

TIP: Ak si nie ste istí, koľko stojanov zakúpiť, urobte najprv anketu medzi kolegami a spýtajte sa ich, kto by stojan využil. K počtu prihlásených kolegov ešte pripočítajte 20 % ako rezervu.

Vytvorte zázemie, kde sa kolegovia nerušene prezlečú a osviežia

Bezpečné parkovanie bicykla nie je jediným problémom, ktorý zamestnancov od každodenného športu odrádza. Keď napríklad niekoho čaká cesta do práce cez kopec, nechce sedieť celý deň v kancelárii spotený, a tak ocení možnosť sa osprchovať a prepotené oblečenie niekam odložiť.
Ak ešte sprchu nemáte, zvážte, či by sa vám ju neoplatilo zriadiť. Poprípade skúste aspoň vytvoriť šatňu, ktorá bude v cyklosezóne slúžiť predovšetkým pre cyklistov. Zaobstarajte stojan na mokré oblečenie, prípadne aj uzamykateľné skrinky na helmy a topánky na bicykel. A hlavne dajte kolegom vedieť, že ich v jazde na bicykli podporujete. Teraz s príchodom jari môžete pokojne športovú výzvu rozoslať e-mailom alebo zavesiť na nástenku v kancelárii.

3 tipy, ako motivovať kolegov jazdiť na bicykli

  1. Ponúknite im príspevok na cyklistické vybavenie. Dohodnite sa napríklad s miestnym cykloobchodom a preplaťte zamestnancom bezpečnostný zámok, alebo prispejte na novú prilbu.
  2. Usporiadajte tímovú výzvu. Keď viete, že sú kolegovia súťaživí, vyhláste súťaž o najviac najazdených kilometrov za mesiac alebo najviac dní za sebou na bicykli. Výhra môže byť pokojne symbolická – putovný pohár, káva alebo proteínová tyčinka. Alebo sa rovno zapojte do národnej súťaže Do práce na bicykli, ktorú každoročne vyhlasuje národný cyklokoordinátor Peter Klučka z Ministerstva dopravy SR a organizuje Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica.
  3. Pridajte dobročinný cieľ. Za prejazdené kilometre môžete prispievať peniaze na charitu. 

Ak chcete poradiť s vybavením bicyklárne alebo zaobstaraním vonkajšieho prístrešku, ozvite sa na našej zákazníckej linke a my vám pomôžeme.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu