.

Ako ušetriť miesto v sklade bez nutnosti sťahovania

Miesto v sklade využijete efektívne, keď budete položky skladovať vo vhodných regáloch, vyskúšate vertikálne skladovanie, alebo sa pustíte do digitalizácie a automatizácie. Tak sa vyhnete nákladnému rozširovaniu, prístavbe či dokonca sťahovaniu. Prečítajte si, ako na to.

Manutan_skladSK

Pre veľa firiem je sklad srdcom firmy. Tovar sa zaskladňuje a vyskladňuje v pravidelných intervaloch, paletové či vysokozdvižné vozíky sa pohybujú medzi regálmi ako biele a červené krvinky krvným riečiskom. Ak sa premávka náhle zadrhne, je to ako by firma dostala infarkt. 

Nemusí ísť pritom o úplné zastavenie premávky v sklade — zásadné komplikácie spôsobí aj „iba“ zlá organizácia. Alebo málo miesta

Ako využiť miesto v sklade efektívne

V Manutane sme odborníci na vybavenie firiem. Pomohli sme zariadiť sklady desiatkam zákazníkov – od malých skladov rodinných firiem až po veľké haly logistických či výrobných podnikov. Radi sa podelíme o praktické tipy z každodennej prevádzky a poradíme vám, ako efektívne využiť miesto v sklade a zvýšiť skladovú kapacitu.

1. Zmapujte si pohyb tovaru a pracovníkov

Tzv. Paretovo pravidlo 80/20 platí aj pre skladovacie priestory: cca 80 % všetkých skladových pohybov sa často týka iba 20 % položiek. Preto sa dôkladne zamyslite nad umiestnením položiek, ktoré zaskladňujete a vyskladňujete najčastejšie. Skladujte ich na dobre dostupných miestach tak, aby cestovali po čo najkratších trasách. Ušetríte tak čas a tým pádom aj peniaze.

TIP: Ak sami v sklade nepracujete, ale len riešite plánovanie a/lebo nákup vybavenia, pýtajte sa! Vyspovedajte vedúceho skladu, aby ste mali predstavu, ako v sklade zamestnanci fungujú, čo by im pomohlo, čo funguje dobre, čo nie, čo by bolo dobré zmeniť. Kolegovia, ktorí sa denne v sklade pohybujú, budú mať postrehy, na ktoré vy od stola ťažko prídete.

2. Prispôsobte skladovací systém typu skladovaného tovaru

Nesprávne zvolené police alebo regály zamestnancom v sklade komplikujú prácu – jednotlivé úlohy im potom môžu trvať dlhšie, než by bolo nutné. Regály a police do skladu voľte podľa toho, aký tovar (a v akých obaloch) skladujete. Najobľúbenejšie skladové systémy sú:

Paletové regály 

Obľúbené riešenie v dielňach, veľkoskladoch a všeobecne u dodávateľov, ktorí prijímajú a odosielajú tovar na paletách. Nutným doplnkovým vybavením do takéhoto skladu je pochopiteľne paletový vozík

Prečítajte si, ako vybrať paletový vozík, ktorý sa hodí do vášho podniku >>

Konzolové regály

Ideálne riešenie na skladovanie dlhých dielov, najčastejšie využívané na rúry, lišty či trámy. Keď vybavíte sklad konzolovými regálmi, majte na pamäti, že kolegovia v sklade musia mať zodpovedajúce vybavenie (ako je napríklad vysokozdvižný vozík), aby tovar do regálu bezpečne umiestnili a dokázali ho ľahko vybrať.

Regály so šikmými policami

Po vybratí prvého boxu či škatule v poradí sa celý rad posunie a obsluha v sklade tak nemusí ďalšiu škatuľu ručne posúvať – postará sa o to gravitácia. Ide o obľúbené riešenie v sklade, v ktorom je nutné dodržiavať zásadu FIFO (First-In-First-Out) a odoberať vždy najstarší tovar.

Špeciálne regály 

Regály určené na tovar, ktorý má špecifický tvar, rozmer či vlastnosti – napr. na pneumatiky alebo potraviny. Regály sa však nepoužívajú len na tovar. V Manutane dokážeme navrhnúť riešenie napríklad pre registratúru či archív.

Prečítajte si ďalšie rady, ako optimálne zariadiť sklad >>

3. Vertikálne skladovanie

Skladovú kapacitu zvýšite aj tak, že necháte váš skladovací systém vyrásť do výšky. Ak máte v sklade vysoké stropy, môžete stavať paletové tunely alebo využiť Tower systémy – skladovacie veže, ktoré môžu byť až 30 metrov vysoké. Alebo môžete v sklade vybudovať medziposchodie.

Premyslite si: Pri vertikálnych skladoch počítajte s tým, že vysokohustotné skladovanie už vyžaduje istú mieru automatizácie. Zamestnanci ťažko vylezú do výšky 30 m, aby odtiaľ zniesli nejaký tovar ručne. A nejde len o samotný akt naskladňovania a vyskladňovania – v sklade napratanom až po strop je nutné zaviesť spoľahlivú evidenciu toho, kde sa aký tovar nachádza – nemôžete si dovoliť, aby zamestnanci tovar hľadali, to by mohlo trvať hodiny. Musia ísť na istotu. Prípadne mať po ruke nástroj, ktorý urobí prácu za nich.

Paletové tunely

Skladové priestory odhora až nadol zaskladané paletami, medzi ktorými sú ponechané uličky široké tak akurát, aby ste nimi prešli s manipulačnou technikou. Alebo, v prípade pokročilých automatizovaných skladov, ide o kompaktnú skladovaciu plochu, vnútri ktorej sa pohybujú iba robotické prístroje, ktoré zaskladňujú a vyskladňujú tovar automaticky.

Vežové systémy

Automatizované vežové systémy umožňujú naplno využiť celú kapacitu skladu a hodia sa hlavne tam, kde sa skladujú položky rôznych veľkostí a rozmerov. Ak totiž máte rôzne veľké položky v štandardných regáloch, nevyhnete sa tomu, že niekde budete skladovať vzduch — len ťažko môžete dosiahnuť to, aby položky rôznych rozmerov mali v sklade každá svoje nemenné miesto a zároveň žiaden priestor nezostal nevyplnený.

Inteligentný vežový skladovací systém dokáže určiť optimálne miesto pre konkrétnu položku a eliminovať tak nevyužitý priestor. S veľkou dávkou zveličenia si tento systém môžete predstaviť ako majstra v Tetrise, ktorý navyše nikdy nestratí prehľad o tom, kam ktorú kocku umiestnil.

Medziposchodie (mezanín)

Výstavba medziposchodia v sklade s vysokým stropom je často najdostupnejším riešením, pretože nutne nevyžaduje investíciu do automatizácie a digitalizácie. Jediné, čo je potrebné riešiť, sú potrebné stavebné práce a následne manipulačná technika pre obsluhu.

sklad_SK

Prečítajte si, ako a s čím začať, keď si chcete zdigitalizovať sklad >>

Dajte si s vybavením skladu poradiť od odborníkov

Ak stále tápate, ako vo vašom sklade ušetriť miesto, dajte si poradiť. V prípade automatizácie či digitalizácie sa obráťte na odborníkov, ktorých je na trhu veľa. V Manutane vám radi poradíme s vybavením skladov, odporučíme vhodné regály aj manipulačnú techniku

Môžete využiť aj našu službu 3D vizualizácie, pomocou ktorej vám môžeme celý sklad kompletne navrhnúť.

„V Manutane spolupracujeme často s veľkými nadnárodnými dodávateľmi, ktorí majú aj vlastný výskum a vývoj. Do ponuky nám vďaka tomu stále pribúdajú rôzne inovatívne produkty. Dodávatelia nás aj často školia – od ergonómie po skladovanie chemikálií. Aj to z nás robí dôveryhodného partnera, vieme, o čom hovoríme a klientom odborne poradíme.“

Tomáš Martinek, obchodný riaditeľ MANUTAN East

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu