Ako vybrať upratovaciu firmu

Pri výbere upratovacej firmy nepozerajte len na financie. Dôležitá je história spoločnosti a predovšetkým referencie. Ak ide o kancelárie a prevádzky s drahým vybavením, je vhodné si overiť, či má upratovacia firma aj poistenie zodpovednosti.

Firma, ktorá poskytuje upratovacie služby a ďalšie práce v oblasti správy budov, sa musí riadiť normou STN EN ISO 41011. V nej nájdete základné pojmy a princípy facility managementu. Norma vám môže pomôcť určiť ciele a plány v oblasti správy.

Pri výbere upratovacej firmy začnite hľadaním referencií

Úplne najlepšie je, keď vám firmu osobne odporučí niekto, komu veríte. Keď také šťastie nemáte, musíte sa spoľahnúť na verejne dostupné referencie. Kvalitná firma má referencie a spokojných zákazníkov uvedených priamo na svojom webe.

Okrem referencií si pozrite aj históriu danej firmy. Ideálne je, keď je na trhu už pár rokov. Znamená to, že má dobre zavedené procesy a budete sa na ňu môcť spoľahnúť v bežnej operatíve aj v prípadných problémových situáciách.

Takisto by mala byť seriózna upratovacia firma poistená proti poškodeniu majetku a pracovným úrazom, aby prípadná náhrada škody nezostala na vás.

Na webe upratovacej firmy môžete nájsť aj rôzne certifikáty, ocenenia alebo kódex, ktorým sa v praxi riadi. Môžete si vyhľadať aj spôsob, akým naberajú a školia nových zamestnancov, aby ste si dokázali predstaviť, kto k vám bude niekoľkokrát týždenne dochádzať.

Spoluprácu vždy zastrešte zmluvou

Len čo svoju upratovaciu firmu nájdete, musíte s ňou dohodnúť:

  • ako často bude upratovať (môže to byť každý deň alebo 1× týždenne),
  • ktoré činnosti bude robiť v ktorý deň,
  • ako často a akým spôsobom bude prebiehať veľké upratovanie,
  • kto zabezpečí prostriedky na prácu – vy alebo samotná firma,
  • čo všetko bude upratovať – hlavne sa dohodnite, ako je to s osobným priestorom (stoly) zamestnancov,
  • akým spôsobom a ako často budete upratovanie kontrolovať,
  • formu sankcií – môže to znieť prísne, ale uvedomte si, že upratovanie často vykonávajú brigádnici bez dostatočnej praxe, a tak je potrebné si vopred ošetriť, ako budete riešiť neplnenie dohodnutých pravidiel.

Ak sa dohodnete, že vybavenie pre upratovačky a upratovačov zabezpečíte vy, prečítajte si, čo patrí do základnej výbavy upratovacej komory.

Oboznámte upratovaciu firmu so všetkými špecifikami vášho pracoviska

Chemikálie, ťažké stroje, vysoká vlhkosť… Zamestnanci upratovacej firmy by mali vedieť o všetkých špecifikách vášho pracoviska. A to nielen preto, aby predchádzali pracovným úrazom, ale aj preto, aby použili vhodné čistiace prostriedky, ktoré nebudú mať nežiaducu reakciu. 

Zamestnanci upratovacej firmy by mali byť tiež dobre oboznámení s tým, ako sa môžu po firme pohybovať, do ktorých dverí majú prístup a kde sú únikové východy.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu