Ako zabezpečiť dielňu pred vlámaním, kým sa vydáte na dovolenku

Medzi obľúbené ciele zlodejov patria aj dielne, kde môžu ukradnúť náradie, drahé stroje a materiál za stovky alebo tisíce eur. Bez ohľadu na to, či dielňu opúšťate na víkend alebo na niekoľko týždňov, venujte pozornosť jej zabezpečeniu – základom sú kvalitné zámky, ešte lepšie majetok ochráni bezpečnostný systém alebo strážny pes.

osoba s kuklou se vloupává páčidlem do dveří

1. Myslete na prevenciu

Keď opúšťate dielňu, výrobňu alebo napríklad aj kanceláriu, odporúčame dodržať základné pravidlá, ktoré pomôžu riziko vykradnutia znížiť: 

 • O svojej neprítomnosti nepíšte verejne na sociálnych sieťach,
 • zamknite dôkladne všetky dvere a okná – aj vetranie tzv. na ventilačku zlodejovi uľahčí prácu,
 • dohodnite sa so susedmi, aby občas nehnuteľnosť skontrolovali a vybrali poštu,
 • nenechávajte pod rohožkou ani inde okolo dielne náhradné kľúče
 • a proti krádeži majetku sa poistite.

Veríme, že vám tieto kroky nedajú priveľa práce a pritom výrazne znížia riziko vlámania a zabezpečia, že vaša neprítomnosť zostane čo najmenej nápadná. 

2. Ešte lepšie zabezpečenie: mreže na okná a nepriehľadné okenné fólie 

Zabezpečte okná a dvere

Podľa štatistík polície k väčšine vlámaní dochádza medzi deviatou a štrnástou hodinou a to hlavne cez víkendy. Zo štatistík tiež vyplýva, že väčšina páchateľov do objektu vniká dverami (48 %) a oknami (37 %). Dvere bývajú najslabším článkom, preto ich poriadne zabezpečte. Nepredstavujte si, že sa zlodej bude rýpať šperhákom v kľúčovej dierke – skôr sa s otváraním nebude zdržiavať a dvere či okno vypáči.

Pred vlámaním do dielne dverami a oknami sa chráňte:

 • zaobstaraním kvalitných bezpečnostných dverí, ktoré budú pevne ukotvené v zárubni,
 • nainštalujte na okná uzamykateľnú kľučku, bezpečnostné fólie či uzamykateľný mechanizmus, 
 • zvážte inštaláciu mreží na okná,
 • nepodceňte ani kvalitný zámok na dvere – investujte do bezpečnostnej vložky a bezpečnostného dverového kovania

Skryte obsah dielne pred zrakom okolia

Keď nikto nevie, aké drahé stroje vaša dielňa ukrýva, riziko krádeže sa znižuje. Uistite sa, že nikto z ulice hneď neuvidí, čo všetko v dielni máte. 

Na zníženie výhľadu do dielne využite napríklad:

 • Žalúzie či závesy. Môžete zvoliť aj materiál, ktorý úplne neblokuje prirodzené svetlo a zároveň zabraňuje pohľadu na cenný majetok vo vnútri.
 • Nepriehľadné či zrkadlové fólie na okná, ktoré zabraňujú pohľadu dovnútra a zároveň prepúšťajú svetlo.
 • Kry či stromy vysadené okolo dielne. Vytvorte prirodzenú bariéru, ktorá sťažuje pohľad do dielne z ulice aj susedných pozemkov. 

Dobre osvetlite vonkajšie aj vnútorné priestory

Zlodejom sťažíte prácu aj tým, že dielňu a okolité vonkajšie priestory osvetlíte, takže susedia aj okoloidúci uvidia, čo sa na pozemku deje. Vo vonkajších priestoroch využite vonkajšie svetlá, ktoré sa rozsvietia, keď zaregistrujú pohyb a zvýšia tak pravdepodobnosť, že bude nepozvaný hosť pristihnutý. Svetlá aktivované pohybom umiestnite aj do samotnej dielne.

Udržujte v dielni poriadok a drahé veci uzamknite

Neporiadok v dielni zlodejom uľahčuje prácu – ak budete mať všetky stroje a náradie vytiahnuté, okamžite uvidia, čo všetko sa dá ukradnúť. Odporúčame preto schovať náradie a vybavenie do regálov a políc. Najcennejšie veci umiestnite do uzamykateľných skríň alebo rovno do trezoru

TIP: Prečítajte si náš návod, ako usporiadať dielňu tak, aby bolo všetko po ruke. >>

Majte po ruke zoznam nástrojov a ich sériové čísla

Zoznamy nástrojov a vyrazené sériové čísla síce zlodeja od krádeže neodradia, pomôžu však polícii v prípadnom neskoršom pátraní po stratenom náradí. A tiež ukážete svojej poisťovni, že ste ochranu majetku brali vážne a uľahčíte si konanie o poistnom plnení. 

3. Najvyššia ochrana: kamery a psy

Investujte do bezpečnostného systému 

Keď chcete na ochranu svojho majetku urobiť maximum, investujte do kvalitného bezpečnostného systému. Na trhu nájdete mnoho typov bezpečnostných zariadení, od kamier cez alarmy až po elektronické zabezpečovacie signalizácie (EZS), ktoré privolajú bezpečnostnú agentúru či políciu. S inštaláciou komplexného zabezpečovacieho zariadenia vám pomôžu odborníci, ktorí navrhnú riešenie na mieru pre vašu dielňu.

Lacnejší variant: makety kamier a tabuľky

Keď nechcete investovať do bezpečnostného zariadenia, dobre vám poslúžia aj makety kamier a výstražné tabuľky, ktoré upozornia prípadného zlodeja, že je pod dohľadom. Mnohé atrapy totiž dokážu aj blikať alebo svietiť a väčšina ľudí ich od skutočných funkčných kamier nerozozná.

Strážny pes 

Tabuľka upozorňujúca na prítomnosť strážneho psa alebo priamo štvornohý nemecký ovčiak vašu dielňu spoľahlivo ochráni pred vlámaním. Pes môže zlodeja odradiť tak svojou prítomnosťou, ako aj obyčajným štekaním, prípadne fyzickou obranou. Niektoré plemená, ako napríklad spomínaný ovčiak, sú na stráženie vhodnejšie. Vždy však platí, že psa musíte na stráženie správne vycvičiť.

Prajeme vám, aby sa vám zlodeji a iné pohromy vyhýbali oblúkom. A keby ste so zabezpečením dielne alebo aj s jej vybavením potrebovali pomôcť, ozvite sa. Zavolajte svojmu obchodnému zástupcovi alebo na zákaznícku podporu a spoločne to vymyslíme.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu