Čím posypať chodníky, keď je poľadovica

Na výber máte medzi inertným zdrsňujúcim materiálom a posypovou soľou. Spísali sme výhody a nevýhody jednotlivých materiálov. Dozviete sa tiež, v čom posypový materiál skladovať a ako ho po namrznutých chodníkoch rovnomerne rozprášiť.

Zasnežený chodník

Starostlivosť o chodníky je v rukách obce aj majiteľa stavby

Chodníky obvykle bývajú vo vlastníctve obce či mesta. Občas sú ale súčasťou pozemku, na ktorom stojí stavba. Pri bytových domoch je teda starostlivosť o chodník v rukách SVB a napríklad pri sídle firmy je to tiež zodpovednosť majiteľov nehnuteľnosti.

Pokiaľ by sa zamestnanec alebo zákazník zranil na chodníku pred vašou firmou, mohlo by vás to stáť dosť peňazí. Pozor dajte tiež na zranenia spôsobené pádom snehu alebo cencúľov zo strechy. Aj za ne zodpovedá majiteľ nehnuteľnosti.

Ako chrániť chodník pred poľadovicou?

Čerstvo napadaný sneh je vždy najlepšie odhrnúť odhŕňačom či lopatou. Pokiaľ pre vás toto riešenie nie je schodné, chodník posypte. Skôr, ako sa na to vrhnete, pozrite sa, či obecná vyhláška niektoré materiály nezakazuje.

Opakovane použiteľné inertné materiály

Inertné materiály, medzi ktoré sa radí piesok, štrk, piliny a drvina, zvyknú mnohé obce podporovať. Sú totiž pomerne šetrné k prírode a opakovane použiteľné. Hneď ako sa sneh roztopí, jednoducho ich zametiete a uskladníte v nádobách na posyp na budúcu sezónu.

Pokiaľ ale husto sneží, inertný materiál na chodníku zapadne a musíte pridávať ďalšie vrstvy. Úskalie týchto materiálov je aj v tom, že odplavený piesok môže zaniesť kanalizáciu. Vyhláška v niektorých obciach preto upravuje maximálnu veľkosť zrna posypových materiálov.

Zradný popol: použiť či nepoužiť?

Posypu chodníka popolom sa radšej vyhnite. Vo väčšine obcí je táto metóda aj tak zakázaná. Popol z uhlia obsahuje ťažké kovy, ktoré môžu byť rádioaktívne. Drevený popol je síce neškodný a pošmyknutiu zabránia oba, ale nedajú sa od seba rozoznať, preto sa zakazuje použitie oboch typov. Popol na chodníku navyše špiní oblečenie.

Posypová soľ

Ako sa vlastne líši posypová soľ od tej kuchynskej? Rozdiel je viditeľný už na pohľad – kuchynská je čistejšia a teda aj kvalitnejšia. Nie je totiž kontaminovaná ďalšími minerálmi. 

Soľou musí byť chodník posypaný už v momente, keď začína snežiť. Jej kúzlo totiž spočíva v tom, že znižuje bod mrazu vody. Nedokáže ale spôsobiť topenie už vzniknutej námrazy.

Účinnosť kuchynskej soli je približne do -5 °C. Na posyp chodníkov sa ale odporúča používať technickú soľ, ktorá spôsobuje topenie snehu približne do -7 °C. Pri nižších teplotách je možné soľ nahradiť chloridom vápenatým, ale ten môže mať negatívny vplyv na betón.

Niektoré obce sa proti posypu chodníkov soľou bránia z ekologických dôvodov. Slaná voda, ktorá na chodníkoch topením vzniká, sa totiž dostáva do okolitej zelene a ku koreňom stromov, ktoré vplyvom toho chradnú. Ohrozuje aj drobné mikroorganizmy a živočíchy, napríklad spevavé vtáky, ktoré vodu pijú, alebo psy, ktorým soľ môže poraniť labky. Slaný roztok steká tiež do kanálov a čističky vôd si so soľou ťažko poradia.

Avšak s posolenými chodníkmi sa stretávame asi najčastejšie. Je to totiž efektívny a finančne najvýhodnejší variant.

Posyp šetrný k prírode

Na trhu sa objavujú keramické posypy s ekoznačkou Ekologicky šetrný výrobok. Tvorí ich drvený expandovaný íl, ktorý počas topenia vzlína na povrch. Keď posypaná plocha opäť zamrzne, drží sa na vrstve poľadovice. Nemusíte ho teda na jedno miesto sypať opakovane, ako napríklad piesok.

Rovnako ako ostatné inertné materiály ho po zime môžete zamiesť. Pokiaľ sa dostane do pôdy, vôbec to nevadí – naopak ju prekyprí a zlepší prevzdušňovanie koreňových systémov rastlín.
Keramické posypy sú najdrahším variantom zo všetkých spomenutých.

Ako posypovať chodníky

Na posyp slúžia rozmetače. Na naozaj veľké plochy stojí za to obstarať stroj, ktorý je riešený ako prívesný vozík. Na bežné použitie vám ale budú stačiť ručné posypové vozíky. Predávajú sa s rôzne veľkými nádobami, ktoré sú navrchu zakryté fóliou, aby materiál nenavlhol a dobre sa po chodníku rozprášil.

Ovláda sa pomocou rukoväti a spravidla môžete regulovať množstvo sypaného materiálu, ktorý rovnomerne rozptyľuje rotujúci valec vnútri.

Pomocou vozíkov môžete rozmetať soľ, piesok aj štrk. Využijete ho aj v lete napríklad na hnojivo.

Koľko posypu nakúpiť na sezónu?

Spotreba soli aj ďalších materiálov sa samozrejme v jednotlivých rokoch líšia podľa toho, aká chladná je zima. Môžete počítať s priemernou ročnou spotrebou soli cca 500 gramov na m2 chodníka.

Vedci sa neustále snažia prísť na alternatívy posypov, ktoré budú výhodné tak ekonomicky, ako aj z ekologického hľadiska. V Tennessee napríklad skúšali použiť odpadový materiál zo zemiakov, ktorý vzniká pri destilácii vodky a rumu. V štáte New Jersey striekali cesty nálevom na uhorky.

Pokiaľ si neviete rady s výberom nádoby na uskladnenie posypu či rozmetacích vozíkov, kontaktujte našich predajcov, ktorí s vami radi preberú vaše možnosti.