.

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu do kancelárie, aby vám bolo v práci dobre aj v lete

Stále vyššie teploty lákajú na výlety a posedenie pri vode a predstava horúčav v kancelárii skôr pripomína nočnú moru. O to, aby sa kolegovia v lete neprehrievali a v práci sa cítili čo najpríjemnejšie, sa postará mobilná klimatizácia. Pri jej výbere sa zamerajte na výkon, hlučnosť či spotrebu, ale aj na doplnkové funkcie.

Manutan_vyber_klimatizace

Aká je maximálna teplota v kancelárii

Optimálna teplota na pracovisku nie je dôležitá len pre pohodlie zamestnancov, prikazuje vám ju aj vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 99/2016 Z. z. o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.

Obmedzenia sa týkajú hlavne fyzicky pracujúcich zamestnancov, pri ktorých je potrebné teplotu pracovného prostredia strážiť viac. Pri kancelárskych pracovníkoch ako zamestnávateľ riešite až teplotu kancelárie, ktorá presiahne maximálnu prípustnú teplotu 28 °C.

Ako zabrániť prehrievaniu kancelárií

Kolegovia určite ocenia, keď sa na 28 °C teploty v práci vôbec nevyšplhajú. S ochladzovaním kancelárie vám pomôže:

Keď teploty stúpajú nad 30 °C, pomôže vám už len klimatizácia. Jej zaobstarávacia cena aj náklady na prevádzku sú vyššie ako pri ventilátoroch, ale je omnoho účinnejšia. Ak ju nemáte v priestoroch nainštalovanú, využite v kanceláriách mobilnú klimatizačnú jednotku.

Prečítajte si tipy, ako zvládnuť horúčavu v kancelárii. >>

Mobilná klimatizácia: alternatíva vhodná do menších kancelárií

Mobilná klimatizácia funguje podobne ako tá zabudovaná do steny. Z miestnosti odvádza teplý vzduch a späť privádza čerstvý vzduch, ktorý ochladzuje.

A navyše:

  • Prenosná klimatizácia je ľahká a na kolieskach, takže ju ľahko presuniete z miestnosti do miestnosti.
  • Oproti stacionárnej klimatizácii na jej inštaláciu nemusíte vykonať žiadne stavebné úpravy. Na jej prevádzku potrebujete iba okno, ktorým vyvediete vzduchovú hadicu.
  • Pohodlne vychladí aj priestory do 150 m3 (čo zodpovedá zasadačke s veľkosťou cca 50 m2 pre zhruba 15 ľudí) a v horúčave uľaví o 5 až 10 °C. Je teda menej výkonná než zabudovaná klimatizácia – bez nej sa vo väčších priestoroch a halách nezaobídete.

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu do každej kancelárie

Pri výbere mobilnej klimatizácie zvážte: veľkosť miestnosti, jej výkon, hlučnosť, spotrebu, doplnkové funkcie a tiež dizajn či rozmery klimatizácie.

  1. Odporúčaná veľkosť miestnosti sa uvádza pri jednotlivých modeloch klimatizácií. Buď v m3 alebo m2. Záleží aj na tom, koľko je v miestnosti okien a na akú stranu je kancelária orientovaná. Miestnosť s jedným oknom obráteným na sever bude menej vyhriata ako kancelária s presklenou stenou orientovanou na západ.
  1. Výkon mobilnej klimatizácie posudzujte podľa veľkosti miestnosti – pre predstavu, na ochladenie 1 m3 vzduchu potrebujete zhruba 30 W. Najmenej výkonné typy klimatizácií (okolo 2 kW) tak stačia na ochladenie malých kancelárií do 60 m3, výkonnejšie 3kW klimatizácie udržia príjemnú teplotu v miestnostiach okolo 80 až 100 m3, najvýkonnejšie mobilné klimatizácie s 4,6 kW zvládnu ochladiť miestnosť s rozmerom 140 m3.
  1. Aby vás klimatizácia pri práci nerušila, zistite si jej hlučnosť počas prevádzky. Do kancelárií by nemala presiahnuť 65 dB. Tichšie modely sú zvyčajne menej výkonné, hlučnejšie klimatizácie môžete zapnúť ráno ešte predtým, ako kolegovia prídu, aby ste kanceláriu stihli ochladiť.
  1. Najmenšie mobilné klimatizácie majú energetickú spotrebu okolo 1kWh elektriny za hodinu (energetická trieda A). Počítajte s tým, že počas letnej sezóny klimatizácia pobeží približne 600 hodín. Týmto číslom si preto vynásobte hodinovú spotrebu a cenu za elektrinu, aby ste vedeli, na koľko vás prevádzka klimatizácie vyjde.
  1. Okrem chladenia vzduchu môže mať mobilná klimatizácia aj doplnkové funkcie ako vykurovanie a odvlhčovanie vzduchu. Vybrať si však môžete aj jednotky, ktoré majú časovač, diaľkové ovládanie, prepojenie s mobilnou aplikáciou a podobne.

Ak si s výberom mobilnej klimatizácie neviete rady, napíšte nám, alebo zavolajte. Pomôžeme vám vybrať ten najlepší variant do vašej kancelárie.

Údržba a bezpečné používanie klimatizácie

Dobrý výber klimatizácie nie je samospasný. Dbajte na to, aby všetci zamestnanci s klimatizáciou vedeli zaobchádzať. Dajte pozor, aby mali ventilátory aj klimatizácia návod v slovenčine. V prevádzke firiem aj v kanceláriách platí, že zamestnanci majú byť zaškolení v obsluhe spotrebičov, s ktorými prídu do styku.

Aby mobilná klimatizácia správne a bezpečne fungovala, je nutná pravidelná údržba. Zaistite pravidelné čistenie a dezinfekciu klimatizácie a jej ovládačov. Čistite aj filtre klimatizácie, aby ste zabránili šíreniu baktérií a plesní.

Pred ďalšou odstávkou, zvyčajne na konci leta, klimatizačnú jednotku vysušte, vypusťte zvyškový kondenzát, v ktorom sa môžu množiť baktérie, a vyčistite. Nezabudnite ani na pravidelný servis klimatizácie.

Miestnosti ochladzujte, ale nie príliš

Dajte si pozor, aby ste to s chladením neprehnali. V horúcej kancelárii môžu byť zamestnanci prehriati a dehydratovaní, zdravé ale nie sú ani príliš vychladené kancelárie – telu striedanie teplôt neprospieva a nechcete, aby vám zamestnanci ochoreli.

Rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v klimatizovanej miestnosti by nemal presiahnuť 5 až 6 °C. Klimatizáciu nastavte tak, aby tieto hodnoty spĺňala a zaistila primeranú a pre všetkých príjemnú teplotu. 

S ochladením kancelárie vám pomôžu aj:

Pozrite si kompletnú ponuku klimatizáciíventilátorov na e-shope Manutan. Ak potrebujete s výberom správneho riešenia na ochladenie kancelárie poradiť, ozvite sa nám. Radi vám pomôžeme.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu