.

Na čo myslieť pri vybavovaní skladu

Zariaďujete nový sklad? Pripravte sa na poriadnu nálož úloh. Musíte si dobre premyslieť nielen rozvrhnutie priestoru, ale aj investície do nového vybavenia. Aby bol pre vás celý proces čo najmenej zahlcujúci, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, na čo nezabudnúť.

Manutan_vybaveni_skladu

Ak hľadáte univerzálne riešenie, aké regály do skladu kúpiť, alebo kam čo umiestniť, musíme vás sklamať – každý biznis vyžaduje trochu iné vybavenie. Máme však pre vás zopár rád, kde a ako začať – vyhnete sa tak neskorším komplikáciám.

1. Zhodnoťte priestor skladu

Ešte predtým, ako sa pustíte do nákupu vybavenia, si prázdny priestor skladu dôkladne prejdite a zmerajte. Zapíšte si:

 1. celkovú rozlohu,
 2. dostupné vchody a východy,
 3. výšku miestnosti,
 4. teplotu,
 5. a vlhkosť.

Vďaka týmto údajom si bez problémov rozplánujete, koľko regálov nakúpiť, či vám zostáva priestor pre zdvíhaciu techniku ako vysokozdvižný vozík a kam umiestnite zázemie vašich skladníkov.

Ak sa vám pošťastí, že máte sklad s vysokými stropmi, môžete si dovoliť vyššie skladovacie systémy, ktoré vám ušetria veľa miesta.

Zároveň si dobre zmerajte teplotu alebo vlhkosť, napríklad pomocou snímačov napojených na merací systém alebo digitálnych vlhkomerov. Od teploty a vlhkosti sa totiž odvíja výber materiálu samotných regálov.

2. Naplánujte rozloženie skladu

Len čo budete mať dobre zmapovaný priestor nového skladu, môžete začať s plánovaním rozloženia. Ubezpečte sa, že budú medzi regálmi dostatočné rozostupy – musíte sa riadiť normou STN 26 9010.

Priestor skladu nie je nafukovací a rozloženie môže byť trošku tetris. Uistite sa, že využijete každý kúsok a ak si s tým neviete rady, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám celý priestor rozvrhnú a pripravia 3D vizualizáciu.

3. Vyberte vhodné regály

Materiál regálov zvoľte podľa teploty a vlhkosti. Do suchého skladu bez teplotných výkyvov si môžete dovoliť regály z dreva, plastu, oceľového plechu aj pozinkovanej ocele. Ak máte v sklade zvýšenú vlhkosť, voľte len pozinkovanú oceľ. V prípade extrémne vysokých teplôt siahnite radšej po plaste. 

Vezmite do úvahy aj hmotnosť skladovaného tovaru – môžete si totiž vybrať regály pre nízku, strednú aj vysokú záťaž. Špeciálne regály využijete aj pre potraviny alebo do obchodu.

Prečítajte si, ako vybrať ten správny materiál >>

Manutan_sklad
Spolu s paletovými regálmi si kúpte vysokozdvižný vozík, ktorý vám pomôže tovar naskladať.

4. Zvážte výber manipulačnej techniky

V prípade, že vám to priestor skladu (a váš rozpočet) dovolia, siahnite po nástrojoch, ktoré urýchlia a uľahčia skladníkom prácu. Zvážte pritom:

 • množstvo škatúľ a tovaru, s ktorými plánujete manipulovať,
 • dostupnosť regálov, v ktorých sortiment skladujete
 • a hmotnosť vášho sortimentu.

Ak očakávate nižší počet zásielok, postačí vám rudla alebo prepravný vozík. V prípade, že budete stohovať škatule vo väčšom množstve do vertikálnych skladovacích systémov, určite investujte do kvalitného vysokozdvižného vozíka.


Prečítajte si, ako vybrať ručný paletový vozík, ktorý sa hodí do vašej prevádzky >>

5. Pozor na správne značenie

Aby sa skladníci v sklade dobre orientovali a predchádzali zraneniam, zaobstarajte si vhodné značenie regálov aj podlahy.

„Na označenie regálov môžete využiť nálepku na kov alebo magnetický štítok. Využiť môžete aj závesné tabuľky. Dôležitými údajmi sú pritom maximálna nosnosť police alebo počet políc v stĺpci,“ radí obchodný riaditeľ Manutanu, Tomáš Martinek.

Prečítajte si návod, ako regály správne označiť >>

Na označenie podláh využite signalizačné podlahové značenie, ktoré jednoducho nalepíte. Označte:

 • bezpečnostné zóny (kadiaľ môžu chodiť skladníci),
 • trasu vysokozdvižného vozíka,
 • upozornenie na kríženie trás
 • a signalizáciu cesty k únikovému východu. 

Nezabudnite, že v prípade vysokozdvižného vozíka musíte označiť aj miesto, kde sa cez noc nabíja

Pre vyššiu bezpečnosť zvážte nákup mobilných bariér alebo zábran na miesta, kde dochádza ku kríženiu trás skladníkov a vysokozdvižného vozíka. 

Zvláštnu pozornosť venujte aj výstražným značkám na miestach, kde:

 • sú skladované nebezpečné látky, 
 • hrozí nebezpečenstvo požiaru,
 • hrozí pošmyknutie.

6. Myslite na vhodné zázemie a BOZP

Myslite aj na svojich zamestnancov. Vytvorte pre nich v novom sklade bezpečné prostredie. Dajte pozor na:

Vaši skladníci by mali mať k dispozícii vlastné zázemie so šatňou, kde nájdu aj ochranné pracovné prostriedky ako obuv, odev, helmu alebo rukavice. Určite sem umiestnite aj nástenku s odporúčanými pracovnými postupmi alebo inštrukciami, ako manipulovať s technikou, alebo ako zdvíhať ťažké bremená.

Keď už dôjde k úrazu, buďte pripravení. Vybavte sa lekárničkou či výplachom očí

Prečítajte si, čo by nemalo chýbať vo firemnej lekárničke. >>

7. Kontrolujte a optimalizujte

Máte hotovo? Pozor, vaša práca tu nekončí. Regály a skladovaciu techniku pravidelne kontrolujte, minimálne každých 12 mesiacov. Takisto optimalizujte svoje pracovné postupy. Vyhodnocujte efektivitu práce, dostupnosť pomôcok aj spätnú väzbu skladníkov. 

Zaveďte automatizáciu rutinných úloh, nakupujte vhodné pracovné pomôcky, alebo sa inšpirujte jednou z metód pre efektivitu práce ako je Kanban, 5S, Sigma alebo agilné riadenie. 

Neviete si dať rady s vybavením skladu? Ozvite sa svojmu obchodnému zástupcovi alebo našej zákazníckej podpore. Poradíme vám.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu