.

Správne označenie regálov v skladoch zaistí bezpečnosť zamestnancov a zrýchli prácu

[Aktualizované dňa 25. 4. 2023] V dobre zorganizovanom sklade a so správne označenými regálmi pracujú zamestnanci rýchlejšie a efektívnejšie. Vďaka štítkom dobre využijete všetko miesto v sklade a zorientuje sa v ňom okrem skladníka napríklad aj produktový manažér. Prečítajte si, ako taký priestor označíte, aby bol prehľadný, nepreťažili ste jednotlivé regály a spĺňal všetky nariadenia BOZP.

Správne označenie regálov v skladoch zaistí bezpečnosť zamestnancov a zrýchli prácu

Nevyužitý priestor alebo omeškania vo vychystávaní tovaru. To sú dva zásadné problémy zle organizovaného a označeného skladu. Keď navyše preceníte nosnosť regálov, môžete ohroziť aj zdravie vašich kolegov. Pokiaľ teda systém v sklade ešte nemáte, poverte vedúceho skladu, nech vytvorí:

 • návrh rozloženia skladu na kus papiera podľa pohybu zásob (napríklad aby ste tovar, s ktorým najčastejšie manipulujete, nemali až pri strope),
 • a potom založte jednoduchý systém na označovanie skladových miest, vďaka ktorému tovar hneď nájdete.

Aby ste si vytvorili prehľadné skladové označenie, priestory rozdeľte na:

 • budovy,
 • miestnosti,
 • regály,
 • kóje,
 • priehradky
 • a skladové plochy.

Zamyslite sa tiež nad tým, či by sa vám nevyplatilo členiť sklad podľa dodávateľov (obchodné firmy), odberateľov (zákazková výroba) alebo skupín tovaru. Nezabudnite zohľadniť ani šaržu výrobkov, ich lehotu použiteľnosti a špecifické skladovacie podmienky, ktoré sú napríklad pri potravinách, farmaceutickom tovare alebo krmivách pre zvieratá.

Sklad označte pomocou kombinácie čísel a písmen, z ktorých zostavíte tzv. adresu priehradky. Tá býva najčastejšie v trojstupňovom systéme označenia a vyzerá napríklad takto: A2-04-2. Písmeno vás odkazuje do miestnosti A, kde hľadáte druhý regál a keď prejdete k jeho štvrtému stĺpcu a pozriete sa do druhého poschodia regála, narazíte na tovar, ktorý ste hľadali.

„Označenia a štítky nám zaručujú hlavne prehľadnosť a jednoduchú orientáciu v období inventúr, kedy nemusíme prepočítavať všetky komponenty v regáloch, ale pustíme sa len do jedného stĺpca, ktorý nám nesedí,“ hovorí Veronika Ježková, vedúca nákupného oddelenia firmy NEVA, ktorá sa špecializuje na výrobu vonkajšieho tienenia.

Pri označení tovaru, polohy regálov, paliet aj kontajnerov pomocou čiarových kódov odporúčame osvedčené štandardy. Vo všetkých odborov sa po celom svete uplatňujú najmä tieto dva:

 • GTIN-13 (predtým označovaný ako EAN-13), s ktorým sa bežne stretávame na produktoch v obchodoch,
 • a GS1-128 (predtým označovaný ako EAN-128), ktorý umožňuje komunikáciu medzi dodávateľmi a odberateľmi.

Vďaka rádiofrekvenčnej čítačke a kódom umiestneným na regáloch tak počas pár sekúnd viete, koľko máte na sklade stoličiek alebo balení papierov konkrétnej značky. Obchody, ktoré majú prepojený systém skladového hospodárstva aj s ERP systémom a e-shopom, potom rýchlejšie posielajú objednaný tovar zákazníkom a vedia, kedy a čo majú objednať u dodávateľa, aby im v ponuke nič nechýbalo.

„Pýtali sme sa nováčikov v sklade, ako sa im s označením a čítačkami pracuje. A máme kladné ohlasy. Čítačka totiž skladníkovi vďaka čiarovému kódu hneď ukáže, kde výrobný komponent nájde. Čo je pri dvoch tisícoch rôznych typov komponentov, ktoré sa líšia hoci len odtieňom alebo šírkou, veľká pomoc,“ hovorí Veronika Ježková z NEVY.

Systém vám podľa kódu ukáže adresu tovaru v sklade. Na mieste potom pomocou čítačky overíte, či beriete to správne, „odčítate ho zo skladu“ a zistíte a koľko ho ešte zostáva.
Systém vám podľa kódu ukáže adresu tovaru v sklade. Na mieste potom pomocou čítačky overíte, či beriete ten správny, „odčítate ho zo skladu“ a zistíte, koľko ho ešte zostáva.

Ako na označenie regálov z pohľadu BOZP

Pre ochranu zdravia zamestnancov je dôležité označenie regálov štítkami alebo nálepkami, z ktorých by sa mali dočítať:

 • maximálnu nosnosť bunky regála,
 • počet buniek v stĺpci
 • a nosnosť celej výšky regála, teda stĺpca.

Ešte skôr, ako sa zameriate na konkrétny kus regála, zvážte spoľahlivosť značky aj výrobcu. Chcite od neho projektovú dokumentáciu regála, nechajte si vytvoriť statický výpočet a doložiť certifikáciu kvality.

TIP: Pokiaľ si neviete rady s výberom regálov, oslovte našich odborníkov. Prídu za vami do skladu, všetko premerajú a na mieru navrhnú regálové zostavy tak, aby ste mali všetko v poriadku. Ozvite sa im na číslo 02 43634306 alebo napíšte na e-mail manutan@manutan.sk.

7 tipov, ako sa v sklade vyhnúť komplikáciám pri kontrole z inšpektorátu práce:

 1. Materiál do regálov ukladajte vopred stanoveným smerom a spôsobom. Keď ho ukladáte do výšky nad 1,8 metra, použite rebrík alebo schodíky. Dodržujte pri skladovaní manipulačné medzery.
 2. Regály, ktoré nespĺňajú požiadavky kontroly a sú napríklad poškodené, výrazne označte a nepoužívajte ich. Označenie dá ostatným kolegom signál, aby ho nevyužívali a nevedomky sa napríklad nezranili.
 3. Dodržujte zásady bezpečnosti práce. Nenechajte ťahať zamestnancov ťažké bremená tam, kde už je nutné použiť plošinové vozíky alebo vysokozdvižný vozík.
 4. Aby ste predišli nehodám, skladujte ťažký tovar len technikou, ktorá je na to určená. Rovnako neskladajte ťažký tovar nerovnomerne alebo na plochy regálov, ktoré na to nie sú určené.
 5. Miesto v sklade, kde stohujete tovar na voľnej ploche, viditeľne označte. Vystačíte si s tabuľkou alebo nápisom, kde nezabudnite spomenúť maximálne možné zaťaženie v kg/m².
 6. Plochy okolo regálov by mali zostať stále voľné. Podlahy v sklade vylejte z materiálov, ktoré vydržia nápor skladovej techniky a vysokých hmotností tovaru, ktorý skladujete.
 7. Regály udržujte a opravujte tak, aby boli stabilné a bezpečné pre okolie. Zistite si tiež ich maximálnu nosnosť a nepreťažujte ich.

Ako označíte policové regály

Policové regály nájdete v každej väčšej garáži alebo špajze. A veľmi obľúbené sú aj v autoservisoch, dielňach, archívoch, rôznych predajniach alebo v skladoch, kde sa tovar ukladá len v kusoch a nie po paletách.

Každý štítok policového regála by mal obsahovať:

 • označenie typu regála a upozornenie, za akých podmienok sa nesmie použiť,
 • maximálna nosnosť police,
 • počet políc v stĺpci
 • a maximálnu nosnosť stĺpca.

Väčšina výrobcov regálov má štítky pre zákazníkov už prichystané, preto je vhodné používať priamo tie. Pokiaľ ale beriete regály od viacerých dodávateľov, radšej si popisy sami zjednoťte. Lepšie sa v nich zorientujú ostatní zamestnanci mimo skladu aj prípadná kontrola z inšpektorátu práce.

„V skladoch používame všetky tri typy regálov. Na drobné komponenty, ako sú prevodovky a spojovací materiál žalúzií, máme policové regály. Na paletových regáloch nám leží lamelovina, z ktorej vyrábame vonkajšie žalúzie a na konzolových máme všetky typy profilov a plechov,“ vysvetľuje Veronika Ježková.

V Manutane si vyberiete policové regály na tri stupne zaťaženia. Napríklad:

Ako na štítky paletových regálov

Na paletové regály uložíte ťažký tovar zbalený na paletách. Väčšina výrobcov navrhuje regály tak, aby ste dokázali maximálne vyplniť ich kapacitu až do šírky troch europaliet, teda do rozmeru 2,7 metra. Kvalitní výrobcovia ponúknu aj šírku 4 metrov, kam uložíte aj niekoľko paliet neštandardných rozmerov.

Paletový regál označte popisom:

 • maximálnej nosnosti bunky (nosníkového páru),
 • počtu poschodí v stĺpci,
 • maximálnej nosnosti stĺpca,
 • výšky prvého nosníkového páru od podlahy (vzperná výška),
 • maximálnej hmotnosti palety,
 • typu regála a upozornenia, za akých podmienok sa regál nesmie použiť.

Ako označiť konzolové regály

S konzolovými regálmi môžete pracovať ručne aj s vysokozdvižnými vozíkmi. Naskladníte na nich totiž tovar ako:

 • tyče, rúrky, profily a oceľové plechy,
 • strešné krytiny, kari rohože a stavebné preklady,
 • drevotrieskové, OSB (trojvrstvová drevotrieska) a MDF či HDF dosky (vláknité materiály),
 • rezivo (dosky, fošne, hranoly),
 • atypické palety a ďalšie materiály.

Konzolové regály si nechajte naprojektovať vždy na mieru rozmerom a materiálom svojho tovaru. Jedine tak využijete skladové priestory do posledného centimetra tak, aby v nich bolo aj bezpečne.

Označenie konzolových regálov zostavte z:

 • maximálneho počtu poschodí,
 • najvyššieho rovnomerného zaťaženia konzoly,
 • maximálneho zaťaženie stĺpca na jednej strane,
 • typu regála a upozornenia, za akých podmienok sa regál nesmie použiť.

Regály pravidelne kontrolujte, predídete tak nehodám

Zosunutie tovaru alebo materiálu z regála je nočná mora všetkých skladníkov. Preto treba materiál do regálov skladať tak, aby pri manipulácii neohrozil ďalších kolegov. 

Aby ste tomu predišli:

 1. Regály pred uvedením do prevádzky skontrolujte.
 2. Regály ani presahujúci materiál nesmie tlačiť na priečky, murivo ani iné časti budov, ktoré na to nie sú určené.
 3. Dlhý materiál ako tyče či plechy skladujte na konzolových regáloch. Pokiaľ vám to priestor nedovolí, uskladnite ho vzpriamene, ale riadne ho zabezpečte.
 4. Keď regály premiestnite, vždy vykonajte ďalšiu kontrolu. Keď stoja na rovnakom mieste, treba ich kontrolovať aspoň raz za rok
 5. O každej kontrole vyhotovte záznam. Protokol a zaškolenie, ako by taká prehliadka mala vyzerať, žiadajte u svojho výrobcu alebo predajcu regálov.

„V NEVE kontrolujeme skladovacie priestory každých štrnásť dní, takže náhodne prechádzame aj označenie regálov. Dôkladnú kontrolu vykonávame až pred inventúrou, teda každý november či december,“ dodáva Veronika Ježková.

Pokiaľ si neviete so systémom vášho skladu rady, dajte nám vedieť a my vám priestory zameriame, navrhneme staticky vhodné riešenie a nakoniec regály správne označíme a zmontujeme. Stačí, keď sa nám ozvete na číslo 02 43634306 alebo napíšete na e-mail manutan@manutan.sk.