7 tipov, ako môže byť vaša firma ekologickejšia

Na cestu udržateľnej produkcie sa vo svete vydáva stále viac veľkých firiem. Využívanie recyklovaných plastov a snaha o uhlíkovú neutralitu sa stáva neodmysliteľnou súčasťou ich plánov a vízií. Nejde však iba o trend, je to nevyhnutnosť. Zodpovednosť za planétu je jedným z pilierov úspešných spoločností. Máme pre vás 7 tipov, ako ju zvládnete aj vo svojej firme.

Ako urobiť firmu ekologickejšiu • Manutan

Všetky prístupy sme vyskúšali aj u nás v Manutane. Sú ústretové k životnému prostrediu a vyplatia sa vám ekonomicky.

#1 Skráťte cestu tovaru k zákazníkovi

Cestná doprava patrí k veľkým znečisťovateľom ovzdušia. Ak máte po republike viacero dodávateľov, nemusíte od nich všetok tovar nutne naskladňovať k sebe. Využite možnosť odoslania tovaru priamo z ich skladu.

Príklad: Jedným z obľúbených produktov Manutanu sú veľké skrine z plechu. Jedna váži aj 30 kg. Vyrába sa v Lysej nad Labem v Stredočeskom kraji. Naše sklady sídlia v Ostrave. Pokiaľ skrine najskôr naskladníme k sebe a objednal by si ich zákazník z Prahy, zdolali by skoro 700 kilometrov. Pokiaľ pôjdu rovno zo skladu výrobcu, prejdú len 40 kilometrov. 

#2 Menej obalov = menej odpadu

Ak dodávate jednému zákazníkovi väčšie množstvo tovaru, nebaľte každý zvlášť. 

Príklad: Zariaďovali sme 10 kancelárií novým nábytkom. Dodávateľ všetky súčiastky zložil na pár paliet a tie následne zabalil. Spotreba obalového materiálu sa zmenšila o viac ako polovicu, oproti materiálu pri balení každej skrine zvlášť. 

Prečítajte si 3 tipy, ako na ekologické balenie.

#3 Ponúknite väčšie balenie

Ekonomické balenia spotrebného tovaru sú vo výsledku tiež ekologické. Pri kúpe tovaru nechcete platiť za obal, ale za obsah. Nezahlcujte planétu plastmi zbytočne.

Príklad: Počas pandémie koronavírusu sa rapídne zvýšila spotreba dezinfekcie. Rozšírili sme preto ponuku o veľké päťlitrové balenie. 

#4 Podporte recykláciu

Väčšina plastov sa dá recyklovať. Spolupracujte s dodávateľmi, ktorí to robia. Dajte si ale pozor, recyklovaný plast nie je možné použiť vo všetkých odboroch. Napríklad v potravinárskom priemysle sa musí používať tzv. prvotný plast. Ten sa ale môže následne recyklovať a využiť v inom odvetví.

Príklad: Aktívne vyhľadávame firmy, ktoré recyklované plasty používajú a nadväzujeme s nimi nové spolupráce.

#5 Dajte tovaru druhú šancu

Pokiaľ tovar nie je nový, ale stále stopercentne plní svoju funkciu, netreba ho vyhadzovať. V súkromnom sektore ho môžete doniesť do bazáru. Vo firme môžete taký bazár priamo zriadiť.

Príklad: V Manutane sme zriadili stránku s výpredajovým tovarom. S výraznými zľavami na nej predávame rozbalený tovar alebo výrobky s drobnými chybami.

#6 Nevyhadzujte, čo sa dá opraviť

Môžeme opravovať nielen jednotlivé výrobky, ale tiež využiť funkčné súčiastky na opravu chybných kusov. 

Príklad: Náš skladník má výborný prehľad o tovare na sklade. Pokiaľ máme stoličku, ktorá je rozbitá, ale má zánovný piest, použijeme tento piest na opravu inej stoličky.

#7 Dbajte na kvalitu

Za tovar lacno vyrobený v Číne zákazník síce zaplatí menej, obvykle ale danú vec skoro (a často) mení. Poskytnete mu radšej kvalitný tovar. Taký, za ktorý si síce pri prvotnom nákupe priplatí, ale na kvalite a trvanlivosti to bude cítiť. 

Príklad: Prednedávnom sme nadviazali spoluprácu s firmou, ktorá ponúka prateľné pracovné rukavice. Tie sa čoskoro objavia v našej ponuke. Nemusíte ich teda po jednom použití vyhodiť a obstarávať nové.