.

Aká je ideálna výška pracovného stola?

Výška písacieho stola v kancelárii závisí od výšky zamestnanca. Za univerzálny rozmer sa však považuje 75 cm. Myslite aj na to, aby pod stolom bolo dosť miesta na nohy a aby sa na stôl zmestilo všetko, s čím kolega denne pracuje.

vyska_stolu

Výšku stola merajte od zeme aj od sedadla stoličky

O rozmeroch pracovného stola, výške stoličky a celkovom rozvrhnutí pracovného priestoru sa dočítate v nariadení vlády č. 279/2006 Z. z. a vyhláške Ministerstva zdravotníctva č. 542/2007 Z. z. Ideálna výška stola sa líši pre mužov a ženy. Nariadenie totiž počíta s tým, že sú muži v priemere vyšší a celkovo väčší. Riaďte sa však reálnou výškou a telesnými proporciami každého kolegu.

Pri stabilnej výške pracovného stola, na ktorom zamestnanec vykonáva prevažnú časť pracovných operácií, výška musí zodpovedať telesným rozmerom: 65 cm pre ženy, 75 cm pre mužov. Ak je nastaviteľná výška pracovného stola, má byť rozsah nastavenia v rozmedzí 65 až 75 cm. A voľný priestor pod pracovnou doskou by mal mať výšku najmenej 650 cm. Keď sa však pozriete na ponuku pracovných stolov, najčastejšie nájdete výšku 75 cm, ktorá vyhovuje väčšine ľudí. A hlavne – výškou pracovnej dosky to nekončí. 

Kvôli ergonómii je takisto dôležitá aj výška sedadla stoličky a priestor medzi stoličkou a stolom – aby sa zamestnancovi pohodlne sedelo, a tiež aby sa pod stôl schovali opierky stoličky. Sedadlo by sa malo dať nastaviť na výšku v rozsahu 40 – 52 cm. Priestor medzi stoličkou a stolom je potom zhruba 23 – 35 cm.

„Ja meriam 161 cm, sedadlo stoličky mám vo výške 46 cm a dosku stola vo výške 74 cm. Keď sedím rovno, nohami dočiahnem na zem a hornú hranu monitora mám vo výške očí,“ hovorí copywriterka Klára Kouřilová. Práca copywriterky zahŕňa písanie a sedenie za počítačom, preto je dôležité mať pracovné miesto správne nastavené.

Ak nejde o klasickú prácu za počítačom alebo s dokumentmi, ale potrebujete zameriavať zrak na drobnejšie predmety alebo súčiastky, zvyšuje sa výška pracovnej roviny približne o ďalších 10 – 20 cm. 

Podľa čoho nastaviť výšku stola a stoličky?

Keď si na stoličku sadnete, mali by ste mať chodidlá na zemi a kolená do pravého uhla. Ruky by mali od ramien smerovať nadol a lakte opäť v pravom uhle položené na stole. Nemali by ste sa len opierať o hranu stola, ale mali by ste mať na stole ruky položené vodorovne. Ku klávesnici by pritom nemali zápästia smerovať nahor.

Ideálnou alternatívou sú nastaviteľné stoly, ktoré sa zvyčajne predávajú vo variabilnom rozpätí 62 až 82 cm – zamestnanec si výšku dosky prispôsobí podľa svojich potrieb.

Výška pracovnej plochy pri práci v stoji

Výšku pracovnej plochy pre prácu v stoji si opäť prispôsobí každý zamestnanec sám. Znovu platí, že ak je práca náročná na zrak (napr. zlatník), mala by byť pracovná plocha o niečo vyššie. Nesmie však byť vyššia ako 95 cm nad podlahou.

Pracovné miesto pre prácu v stoji môžete doplniť aj o vyvýšenú stoličku, ktorá slúži ako opora. Tá musí byť vždy vybavená opierkou pre dolné končatiny.

Nechajte dostatok miesta pre nohy

Priestor pod stolom závisí od dĺžky a šírky stola. Mal by byť taký, aby zamestnanec mohol pohodlne hýbať nohami dopredu aj do bokov. Podľa nariadenia sú minimálne rozmery pre nohy pri práci v sede takéto:

  • najmenšia výška nad podlahou (teda minimálna výška stola k spodnej hrane dosky) 65 cm,
  • šírka 50 – 80 cm,
  • hĺbka od prednej hrany stola či zariadenia 75 cm.

Kolegom, ktorí pracujú s počítačom, by ste mali poskytnúť podložku pod chodidlá s minimálnou dĺžkou 45 cm a šírkou 30 cm a s nekĺzavou povrchovou úpravou. Na e-shope Manutanu nájdete nožné opierky s hladkým povrchom aj masážnymi prvkami. 

Keď ste kolegom zaobstarali dostatočne veľký stôl, môžete ho doplniť pojazdným kontajnerom na ukladanie dokumentov či osobných vecí.

Veľkosť stola závisí od typu práce

Nariadenie vlády stanovuje minimálne rozmery dosky pracovného stola na 120 cm ✕ 75 cm. Veľkosť dosky stola by však mala zodpovedať tomu, čo na nej kolegovia budú robiť. Keď často pracujú s papierovými dokumentmi a zároveň sa im na stôl musí zmestiť monitor alebo dva, mala by byť dĺžka stola minimálne dva metre

Priestor pred klávesnicou musí byť dostatočne veľký, aby zamestnancovi poskytol oporu pre ruky a predlaktia. Ak teda pracuje na počítači, počítajte s tým, že si musí oprieť ruky ku klávesnici a až potom za klávesnicou je monitor. Šírka býva zvyčajne 80 cm, čo zodpovedá aj optimálnemu priestoru na nohy. 

Povrch dosky písacieho stola by mal byť matný, aby neodrážal svetlo. Hrany stola by mali byť zaoblené, aby ste predišli úrazom.

Ďalšie tipy, ktoré spríjemnia prácu za stolom

Pre ergonómiu práce je dôležité aj nastavenie monitora, ktorého horná hrana by mala byť vo výške očí. Monitor musí byť zároveň umiestnený tak, aby sa v ňom neodrážalo svetlo z okien alebo žiariviek. Nariadenie stanovuje minimálnu vzdialenosť monitora od očí 40 cm. 

Každý zamestnanec musí mať možnosť si obrazovku posunúť, natočiť a nakloniť podľa svojich preferencií. Na to sú ideálne otočné stojany na monitor, ktoré uľahčujú manipuláciu.

Keď zariaďujete nové pracovisko, zamerajte sa aj na ostatné pracovné doplnky ako je klávesnicamyš. Klávesnica by mala mať matný povrch, ktorý neodráža svetlo. Ergonómiu podporia podložky ku klávesnici alebo pod myš, ktoré zabezpečia, že zamestnanec bude mať pri písaní ruky v rovine a nie dohora. 

Namiesto klasickej myši môžete kúpiť myš ergonomickú. Copywriterka Monika Fiantová ju používa už niekoľko mesiacov: „Nemám problém s karpálnym tunelom, zato ma z klikania na štandardnej myši bolelo rameno. Až tak, že som jeden čas klikala ľavou rukou. Problém vyriešila až ergonomická myš, vďaka ktorej má ruka prirodzenejšiu polohu. Odkedy ju používam, rameno sa mi už neozvalo.“

Keď potrebujete s výberom stola alebo iného kancelárskeho vybavenia poradiť, ozvite sa nám.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu