.

Aké kolieska zvoliť na paletovom vozíku? Podľa typu povrchu, na ktorom budete jazdiť.

Gumové, polyuretánové, nylonové, oceľové. Pri výbere paletového vozíka je dôležité zvoliť správny materiál koliesok, aby sa vám s vozíkom dobre manipulovalo. Poradíme vám, podľa čoho sa pri výbere koliesok na paletovom vozíku riadiť.

image2

Gumové, polyuretánové, nylonové, oceľové. Pri výbere paletového vozíka je dôležité zvoliť správny materiál koliesok, aby sa vám s vozíkom dobre manipulovalo. Poradíme vám, podľa čoho sa pri výbere koliesok na paletovom vozíku riadiť.

Ak máte čas na dlhšie čítanie, tak podrobný návod, aký ručný paletový vozík si vybrať, nájdete tu.

My sa dnes zameriame len na výber koliesok. Začneme trochou teórie – keď vyberáte paletový vozík, zíde sa vedieť, aké vlastnosti majú jednotlivé materiály, z ktorých sa vyrábajú kolieska. Najčastejšie sa stretnete s kolieskami nylonovými, gumovýmipolyuretánovými. V ťažkom priemysle sa niekedy používajú aj vozíky s oceľovými kolieskami.

Aby ste si materiál koliesok správne zvolili, zohľadnite tieto vlastnosti materiálov:

 1. Nosnosť – určuje, akú záťaž kolieska zvládnu.
 2. Valivý odpor – čím nižší, tým ľahšie uvediete náklad na vozíku z pokoja do pohybu.
 3. Oteruvzdornosť – znamená odolnosť kolieska proti povrchovému opotrebovaniu.
 4. Tlakovú deformáciu – čím vyššia, tým viac sa koliesko stlačí pod náporom nákladu. 

Tabuľka nižšie napovie, ako sú na tom jednotlivé materiály – napríklad gumové kolieska budú tiché, ale môžu robiť šmuhy (majú nízku oteruvzdornosť). Polyuretánové či nylonové kolieska budú hlučnejšie, ale lepšie pôjdu (majú nižší valivý odpor než guma) a nezanechávajú šmuhy.

2023_06_Jak_vybrat_kolečka_k_voziku_SK

Tak aké? Rozhodnite sa podľa typu povrchu

Pri výbere materiálu koliesok paletového vozíka sa riaďte typom povrchu, na ktorom budú vaši kolegovia s vozíkom jazdiť. Výberom správnych koliesok sa im bude s vozíkom lepšie manipulovať. 

Takto to zhrnul produktový manažér Manutanu Tomáš Pulko: „Všeobecne by sa dalo povedať, že do starých hál, kde sú nerovné podlahy alebo prahy, sú vhodnejšie gumové kolieska, ktoré tlmia nerovnosti a nie sú tak hlučné. Do nových skladov s rovnými podlahami by som zvolil kolieska z polyuretánu.“

Všetky materiály však majú svoje pre a proti, preto si ich preberieme podrobnejšie.

1. Gumové kolieska

Kolesá z gumy sú dobrým kompromisom medzi cenovou dostupnosťou a funkčnosťou. Hodia sa predovšetkým do prevádzok, kde:

 • jazdíte s vozíkom po nerovnom povrchu alebo vo vonkajšom prostredí – typicky v stavebníctve, záhradníctve a poľnohospodárskom priemysle, 
 • nechcete zbytočne robiť hluk – gumové kolesá sú tiché,
 • máte občas aj vlhký a klzký povrch,

vám nevadí, že gumové kolieska môžu robiť šmuhy.

2. Polyuretánové kolieska

Kolesá z polyuretánu sú obľúbené kvôli svojej vynikajúcej nosnostiodolnosti proti opotrebeniu. Tieto kolesá sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie a ponúkajú lepšiu priľnavosť a ovládateľnosť. Sú najčastejším typom koliesok na paletových vozíkoch. 

Hodia sa hlavne do prevádzok, kde:

 • máte nové a rovné podlahy,
 • nechcete s vozíkom robiť priveľký hluk,
 • potrebujete jazdiť so stredne ťažkým nákladom.

Polyuretánové kolieska využijete najčastejšie v skladoch, výrobných a logistických odvetviach.

„Polyuretán je vlastne veľmi tvrdá guma, preto je to za mňa dobrý kompromis medzi gumou a nylonom. Veľa vydrží, nie je tak hlučný ako nylon a jazdí lepšie ako guma,“ vysvetľuje Tomáš Pulko.

3. Polyamidové (nylonové) kolieska

Hodia sa hlavne do prevádzok, kde:

 • manipulujete s veľmi ťažkým nákladom (až 3 tony), pretože nylon je zo všetkých menovaných materiálov najpevnejší a najodolnejší,
 • nevadí, že jazda s vozíkom bude hlučnejšia.

„Kolesá z nylonu sú odolné proti chemikáliám a olejom, čo zvyšuje ich životnosť. Bežne sa používajú v spracovateľskom, farmaceutickom a automobilovom priemysle,“ hovorí Tomáš Pulko.

Tandemové alebo samostatné koliesko?

Na ľahšiu manipuláciu s paletovým vozíkom je dôležitá aj voľba správnej mechaniky koliesok

 • Tandemové koliesko (zdvojené) ľahšie prekoná nerovnosti a je vhodnejšie na dlhodobú manipuláciu – vďaka zdvojeniu sú kolieska menej zaťažené a menej sa opotrebujú.
 • Samostatné koliesko sa viac hodí na krátkodobé jazdenie po hladkom povrchu. S vozíkom sa vám bude lepšie zatáčať, ale opotrebovanie jednotlivých koliesok bude väčšie.

S výberom toho správneho vozíka vám poradíme

Ak niečo nie je jasné a chcete sa poradiť, aký paletový vozík vybrať, ozvite sa. Máme dlhoročné skúsenosti s výberom vozíkov do všetkých typov prevádzok a radi vám poradíme, ktorý vozík sa hodí do tej vašej.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu