Čas na presádzanie a hnojenie: jarná údržba firemnej záhrady a izbových rastlín

Izbové rastliny, zelené steny, firemné úžitkové aj okrasné záhradky a trávniky. Všetka zeleň na jar potrebuje ošetriť. Pripomenieme vám, čo by ste rastlinám po zime mali dopriať a kedy je vhodný čas na sadenie nových.

ruce_v_hline

Zeleň dodá kanceláriám pocit útulnosti a zároveň ich príjemne oživí. V poslednom čase je tiež moderné pestovať si vo firmách vlastnú zeleninu alebo bylinky – či už na streche kancelárií alebo na pozemku vedľa výrobnej haly. S rastlinami však prichádza aj zodpovednosť. Poradíme vám, čo robiť na jar s:

 • trávnikom,
 • izbovými rastlinami
 • a so záhradkou, kde plánujete pestovať niečo na jedenie alebo na okrasu.

Jarné prebudenie trávnika

V apríli sa trávnik prebúdza zo zimného spánku a začína opäť rásť. Po dlhej zime potrebuje vašu pozornosť:

 1. Vyčistite trávnik od listov, kameňov, vetiev, prípadne odpadkov, ktoré sa na ňom počas zimy mohli nahromadiť. Pomôžu vám hrable na lístie.
 2. Trávnik prevzdušnite. Na jar sa robí tzv. aerifikácia – pomocou špeciálnych vidiel alebo návlekov na topánky sa do trávnika vpichávajú dierky, vďaka ktorým sa do koreňového systému dostane vzduch, voda a živiny.
 3. Na jar je tiež čas na tzv. vertikutáciu – odstránenie trávnej mačiny a prerezanie trávnika. Existujú na to špeciálne stroje (vertikutátory), ale zvládnete to aj s prerezávacími hrabľami.
 4. Ideálne hneď v apríli posypte trávnik hnojivom, ktoré podporí rast kvalitnej zelenej trávy.
 5. Keď na niektorých miestach tráva nevyrastie, vysejte na ne trávu novú, aby sa celá plocha čo najskôr zjednotila.
 6. Len čo tráva začne rásť, pravidelne ju koste. Výšku trávnika udržiavajte zhruba na 5 – 7 cm. To pravdepodobne bude znamenať kosenie raz za týždeň.
 7. Keď sa na trávniku objavuje burina, pravidelne ju odstraňujte aj s koreňovým systémom.

Nespoliehajte sa na aprílové dažde a dohliadnite aj na zavlažovanie. Polievajte pokojne aj dvakrát týždenne.

Izbové rastliny na jar presaďte a hnojte

Aj keď sú rastliny vnútri, prechod ročných období sa na nich podpisuje. Cez zimu majú menej svetla, takže ich nebolo potrebné tak často polievať a ani toľko nerástli. To sa však s príchodom jari mení. Inšpirujte sa nižšie uvedenými radami, vždy však myslite na to, že každá rastlina vyžaduje inú starostlivosť.

 1. Na jar začnite izbovky častejšie polievať. Neprelievajte ich, ale napríklad zo zimného rytmu 1× za 14 dní teraz prejdite na polievanie po týždni.
 2. Izbovky presaďte do väčšieho kvetináča. Hlavne keď vidíte, že korene už prerastajú von z kvetináča.
 3. Rastlinám klíčia nové listy a potrebujú viac živín. Preto im do zeminy pridajte tekuté či tuhé hnojivo určené pre izbové rastliny. Rastlinám, ktoré zároveň presádzate, doprajte špeciálnu zeminu s hnojivom.
 4. Zvážte, či sú všetky rastliny na vhodnom mieste a nepotrebujú viac svetla alebo tieňa. Pokojne ich v rámci kancelárií premiestnite. Nedostatok alebo prebytok svetla spoznáte klasicky podľa žltnutia listov.
 5. Pri presádzaní je tiež vhodný čas na orezanie. Keď už popínavé rastliny prerástli policu či parapet, nebojte sa ich konce zastrihnúť. Môžete ich pokojne nechať zakoreniť a odrezky potom znovu zasadiť alebo rozdať kolegom a spríjemniť im deň.
 6. Nezabudnite skontrolovať celkový stav izbových rastlín a prípadných škodcov. Ak objavíte podozrivé fľaky na listoch alebo drobné parazity ako roztočce či vošky, zakročte včas.
rostliny_manutan

Záhradku zbavte buriny a saďte až po troch zamrznutých

Či už sa chystáte sadiť okrasné kvetiny alebo zeleninu, na jar začnite s prípravou pôdy:

 1. Tak ako pri trávniku, začnite odzimovanie záhrady odstránením zvyškov lístia, kameňov a vetvičiek.
 2. Skontrolujte si aj záhradné náradie, či nepotrebuje obmeniť. Do základnej výbavy na pestovanie patrí motyka, rýľ, hrable, lopatka a krhla.
 3. Pridajte do pôdy živiny pomocou kompostu, hnoja alebo organického hnojiva. Ak vo firme pravidelne produkujete bioodpad, zvážte zaobstaranie kompostéra a založenie vlastného kompostu.
 4. Nakúpte si vhodné sadeničky do vašich podmienok. Záleží totiž na tom, koľko máte na záhonku svetla, ako často ho budete polievať a tiež ako úrodná je pôda. Ak chcete svojim rastlinkám zabezpečiť lepšie podmienky, pouvažujte nad kúpou skleníka či fóliovníka.
 5. Ešte pred samotným sadením pôdu prekyprite (povrchové okopávanie napr. pomocou motyky) a zbavte prípadnej buriny.

Väčšinu zeleniny a okrasných kvetín vysaďte až v máji, kedy bude počasie stabilné a budete si istí, že v noci teplota neklesne pod nulu. Inštrukcie k sadeniu by vám vždy mal dať predajca sadeníc. Napríklad pri rajčinách platí známa poučka – sadiť až po tzv. zamrznutých mužoch (Pankrác, Servác, Bonifác), teda po 14. máji.

V prípade, že nemáte dosť času na údržbu firemnej záhradky a zber zeleniny, odporúčame do firemnej záhrady vysadiť aj ovocné stromy a kríky, ktoré sú v podstate bezúdržbové. Ovocie si môžu v sezóne zamestnanci sami odtrhnúť na občerstvenie.

Využite firemnú záhradu na maximum

Na čo všetko sa dá využiť firemný priestor? Doplňte ho lavičkami a stolmi, pri ktorých budú môcť kolegovia tráviť pauzu alebo v lete zjesť obed. Na záhradu či terasu môžete kúpiť aj gril a raz za čas zorganizovať firemné grilovanie. 
V rámci teambuildingových aktivít môžete do firmy zaobstarať aj hry na von, ako napríklad mölkky, kubb alebo petang. Kolegovia si v lete po práci iste radi zahrajú.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu