Reflexné odevy: ako ich vybrať online, prečo existujú rôzne farby a ktoré materiály sú vhodné

Dobre viditeľní zamestnanci v sklade, na stavbe alebo vo vonkajšom areáli firmy sú tou najlepšou prevenciou nehôd a zranení. Táto téma je celoročne aktuálna, preto sme od experta na reflexné odevy Tomáša Pulka zistili, ako vybrať letné a zimné oblečenie, aké má mať odev špeciálne prvky a ktoré materiály odporúča.

Zažil to asi každý. Idete autom, je hmla alebo šero a zrazu vás prekvapí do poslednej chvíľky neviditeľný chodec, cyklista alebo vodič, ktorý musel zastaviť. Máte zornice rozšírené na maximum, ale bohužiaľ to nestačí. Za zhoršenej viditeľnosti totiž organizmus stráca schopnosť rozlišovať farby.

Riešením je okrem osvetlenia aj reflexný odev – či už idete na bicykli, alebo ste v práci. 

Reflexné odevy sa skladajú z troch materiálov, ktoré zlepšujú viditeľnosť:

 • fluorescenčné
 • retroreflexné
 • a fosforescenčné.

Fluorescenčné materiály zlepšujú viditeľnosť človeka hlavne pri dennom svetle, prípadne za šera. V noci už ale nepomôžu. Predstavte si typickú oranžovú reflexnú vestu, ktorú majú robotníci opravujúci cestu. Je vyrobená z fluorescenčného materiálu.

Retroreflexné prvky doplňujú odev z klasického fluorescenčného materiálu. Sú to typicky strieborné alebo sivé pásky našité na rukávy, nohavice a okolo tela. Zaisťujú, že robotníka bude dobre vidieť aj potme, keď na neho zasvieti reflektor.

Fosforescenčné materiály sú najmenej bežné. Predstavte si ich tiež ako pásky, ktoré ale po nasvietení žiaria. „Keď náhle zhasne svetlo, je pracovníka stále vidieť, pretože nasvietené fosforescenčné prvky žiaria do tmy. Vhodné využitie je napríklad na stavbách, kde môžete aj napriek výpadku elektrického prúdu rozpoznať jednotlivých ľudí,“ popisuje Tomáš Pulko z Manutanu, ktorý sa reflexnými odevmi zaoberá.

Tip: Pozrite sa, ako na farby reaguje ľudské oko potme. Experti z Besipu porovnali viditeľnosť v prehľadnej grafike

Aký význam majú farby

Fluorescenčné materiály sa obvykle vyrábajú v žltej či oranžovej farbe, niekedy narazíte aj na zelenú alebo červenú. Ich voľba je na vás. 

Najtypickejšími farbami sú oranžová a žltá. Pri povinnej výbave vodiča nie je v zákone farba špecifikovaná, a preto je jedno, akú použijete. Môžete si ale všimnúť, že zložky IZS používajú farbu žltú. Vo vašom podniku môžu farby hrať dôležitú úlohu pri odlíšení pracovných tímov,“ hovorí Tomáš Pulko.

Čo riešiť pri nákupe: zorientujte sa v triedach odevov

Na reflexné odevy sa vzťahujú prísne kritériá. Norma ČSN EN ISO 20471 ich rozdeľuje do 3 tried podľa kombinácie materiálov a rozmiestnenia retroreflexných prvkov:

 • Trieda 1: Najnižší stupeň viditeľnosti odevu. Vhodné pre vodičov z povolania alebo kuriérov. Retroreflexné prvky zaberajú na odeve minimálny povrch 0,10 m2 (to znamená 2 metre pásky širokej 5 cm). Z fluorescenčného materiálu je ušitých minimálne 0,14 m2 odevu.
 • Trieda 2: Stredný stupeň viditeľnosti. Tieto odevy nosia typicky záchranári, zememerači alebo smetiari. Retroreflexné prvky zaberajú na odeve minimálne plochu 0,13 m2 (to znamená 2,6 metra pásky širokej 5 cm). Fluorescenčný materiál je použitý minimálne na ploche 0,50 m2.
 • Trieda 3: Najvyšší stupeň viditeľnosti. Nutné pri práci na opravách ciest a diaľnic, pri práci na inžinierskych sieťach alebo pre pohyb na letiskách medzi lietadlami. Retroreflexné prvky zaberajú minimálny povrch 0,20 m2 (to znamená 4 metre pásky širokej 5 cm). Fluorescenčný materiál je použitý aspoň na 0,80 m2 odevu.

Uvedená norma stanovuje aj požiadavky na:

 • minimálnu plochu fluorescenčných materiálov použitých na odeve
 • a na veľkosť a umiestnenie retroreflexných pások.
Pri pohybe okolo lietadiel platí najvyšší stupeň viditeľnosti, takže zamestnanci musia byť oblečení podľa pravidiel kategórie 3.

Pohodlie v lete aj v zime: ako vyberiete príjemné materiály na celý rok

Možno vaši zamestnanci obliekajú reflexné odevy v práci každý deň – či je vonku 30 stupňov v tieni, prší alebo teplomer ukazuje 15 stupňov pod nulou. Reflexné odevy preto musia:

 • zahriať v zime,
 • ochladiť a vetrať v horúčavách,
 • ochrániť pred dažďom a snehom

a ideálne byť multifunkčné.

Ako na nákup online bez skúšania: orientujte sa podľa tabuliek veľkostí

Online nákup reflexného oblečenia neznamená strieľanie naslepo. Aj keď nakupujete pre desiatky alebo stovky ľudí, odporúčame sa riadiť veľkostnými tabuľkami. Požiadajte zamestnancov, aby sa zmerali, a z tabuľky si vybrali vhodnú veľkosť. Vyhnete sa tým vracaniu odevov a nutnosti objednávať znovu.

Tip: Na meranie je ideálny klasický krajčírsky meter. Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, či menšia, alebo väčšia veľkosť, odporúčame vziať tú väčšiu, nech sa zamestnanec cíti pohodlne. 

Portwest_velikosti_CZ
Pri bundách, mikinách a tričkách je dôležitý obvod hrude a pásu. Ideálne je, keď požiadate priamo zamestnancov, aby sa premerali.

Pohodlie a široký výber. Tieto parametre pri nákupe vedú

Pri nákupe v Manutane máte na výber zo stoviek modelov od značky Portwest.

Oblečenie od značky Portwest je dobre ušité a môžete ho nosiť celý rok. Mám od zákazníkov veľmi dobrú spätnú väzbu na hrejivosť odevov aj schopnosť odvetrávať. Pracovníci sa v oblečení Portwest cítia dobre a vďaka tomu firmy od značky nakupujú opakovane. Keď musíte mať na sebe reflexný odev osem a viac hodín denne, ukáže sa pomerne rýchlo, či je kvalitný, alebo nie,“ hovorí riaditeľ produktového oddelenia Manutanu Michal Skřišovský.

Aj keď stavba alebo sklad nie sú prehliadkové mólo, veríme, že s poriadnym reflexným oblečením budú vaši zamestnanci neprehliadnuteľní. 

Obstarať reflexné oblečenie do firmy >>


Písali sme o:

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu