.

Záhradník radí: Keď zariaďujete firemnú záhradu, vyčleňte si rozpočet aj na pravidelnú údržbu

Vyspovedali sme skúseného záhradníka Filipa Krejčího, na čo si dať pozor pri plánovaní firemnej záhrady – prečítajte si, kedy osloviť záhradného architekta, ako prebieha navrhovanie projektu a ako udržať firemnú záhradu v peknom stave, aj keď záhradník nie je práve po ruke.

Manutan_zahrada

Kedy je ideálne začať s plánovaním firemnej záhrady? 

Najlepšie je so záhradou počítať už pri výstavbe firemného sídla či kancelárií. Ideálne, keď architekt či investor, ktorý má stavbu na starosti, prizve na spoluprácu záhradného architekta a ten navrhne vhodné usporiadanie záhrady – s ohľadom na miestne podmienky, prevádzkové vzťahy alebo rôzne regulácie územného plánu. 

Vyhnete sa tak neskorším komplikáciám, kedy už na pozemku záhrady budú jasne stanovené ochranné pásma, kadiaľ vedú rozvody elektriny alebo vody a záhradu tomu budete musieť prispôsobiť. 

Manutan_Filip Krejčí_SK

Čo všetko potrebujete vedieť, kým sa do navrhovania záhrad pustíte? 

Potrebujem vedieť, aký máte na stavbu rozpočet, na čo záhradu využijete – či len na reprezentáciu firmy, alebo tam napríklad chcete mať aj posedenie pre zamestnancov, miesto na fajčenie či relaxačnú zónu. Zaujíma ma aj to, aký bude na záhrade ruch – koľko ľudí ju bude navštevovať a prípadne aj to, či má napríklad vzhľad záhrady či okolia firmy nejak korešpondovať s firemným vizuálom. 

Ako vybrať vonkajší nábytok, ktorý urobí dobrý prvý dojem >>

Ako prebieha navrhovanie záhrady v praxi?

Príprava projektu záhrady má dve fázy. Najprv navrhneme jednoduchý pôdorysný plán, z ktorého klient uvidí, ako bude záhrada rozvrhnutá, aké rastliny v nej budú. Je to taká prvá skica, ktorú s klientom preberáme a upresňujeme podobu záhrady. 

Až po dôkladnej konzultácii navrhneme finálny projekt s osadzovacím plánom, technickými detailmi, vizualizáciami a hrubým rozpočtom. Klient potom finálny projekt rozošle realizačným firmám, ktoré mu to nacenia podľa seba. 

V ktorej časti roka je najlepšie sa do návrhu novej záhrady pustiť?

Začnite v zime alebo pokojne už na jeseň – aby ste mali dosť času na vypracovanie projektu a na jar ste už mohli začať s realizáciou. Najlepší čas na zakladanie záhrad je totiž na jar – v apríli a máji, prípadne potom na jeseň. Sú to mesiace, kedy sa vysadené rastliny dobre uchytia aj bez toho, aby ste ich museli často polievať.

Stretávate sa niekedy zo strany firiem s nerealistickými predstavami?

Niekedy očakávajú, že im záhrada pokvitne celý rok – že tam naozaj väčšinu času budú nejaké kvety. Lenže väčšina druhov kvitne len 2 – 3 týždne a zvyšok času sú zelené. Ďalší problém býva s údržbou – nemôžete čakať, že keď sa budete záhrade venovať povedzme raz ročne, tak bude vyzerať pekne aj zvyšok roka. 

Aký systém starostlivosti o záhradu by ste teda firmám poradili?

Buď musia mať interného správcu, alebo si zaplatiť záhradníka, prípadne kombináciu oboch. Údržba záhrady sa nezaobíde napríklad bez pravidelného polievania a odstraňovania buriny, kosenia trávy, či takého orezu stromov a kríkov alebo likvidácie škodcov. Väčšinou dostanete stručný návod údržby od projektanta, ktorý záhradu navrhuje, a tým sa riadite. 

Veľa mojich klientov sa o záhradu bez problémov väčšinu roka postará a ja potom napríklad len raz ročne prídem na kontrolu, prípadne riešime dosadbu rastlín alebo odborné orezy stromov – aby nikomu v záhrade nespadol na hlavu suchý odlamujúci sa konár. 

Prečítajte si, ako sa na jar postarať o firemnú záhradu aj izbové rastliny >>

Čo radíte do záhrady sadiť, ak s ňou klient nechce mať priveľa práce?

Zvoľte napríklad okrasné traviny, stálozelené kríky alebo monokultúry trvaliek, o tie sa ľahko ako laik postaráte. Na odborníkov nechajte orez stromov a radšej aj starostlivosť o zmiešané záhony. Len čo máte 10 – 15 trvaliek na jednom mieste, musíte vedieť, ako sa o ne starať a dať si pozor, aby ste ich pri odburiňovaní omylom nevytrhali – často sú vizuálne podobné burine. 

Napadajú vám nejaké užitočné pomôcky, ktoré firmám údržbu záhrady zjednodušia?

Praktický je napríklad fukár na lístie, uľahčí jesenné upratovanie záhrady. Pri hnojení používajte rozmetače – aby ste mali istotu, že ste pokryli rovnomerne celý povrch trávnika. Tiež sa často zabúda, že niektoré rastliny potrebujú zalievať aj v zime, hlavne tie v hrantíkoch alebo veľkých kvetináčoch. Preto odporúčam zaobstarať si mrazuvzdorný ventil na vodu. A na pravidelné polievanie, hlavne počas letných horúčav, je výborným pomocníkom automatický zavlažovací systém. Niektoré sú už dnes tak pokročilé, že si stiahnu z internetu predpoveď počasia a podľa nej (ne)zalievajú.

Akú radu na záver by ste dali firmám, ktoré sa chystajú investovať do záhrady?

Aby si vyhradili rozpočet nielen na založenie záhrady, ale aj na údržbu. Stanovte si napríklad mesačnú sumu a do rozvoja a údržby záhrady ďalej investujte – udržíte ju tak stále v peknom stave, v ktorom sme vám ju my, záhradníci, odovzdali. 


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu