Ako vybaviť firemné sprchy a toalety, aby boli praktické aj príjemné zároveň

Čisté a príjemné prostredie je štandard, ktorý je bežný v stále viac firmách. Niet sa čomu diviť. V práci trávime väčšinu času – prežime ho čo najlepšie. Základom by mali byť toalety a sprchy, tie využívajú všetci. Poradíme vám s ich vybavením aj konštrukciou.

Príjemné sprchy a toaletu ocení celá firma • Manutan

Riaďte sa normami aj vlastným citom

Sanitárne zariadenie, teda šatne, umyvárne, sprchy a toalety sa riadia vyhláškou č. 259/2008 Z. z.

Podľa tohto nariadenia musia toalety spĺňať nasledujúce podmienky:

  • pokiaľ má pracovisko viac poschodí, musí byť toaleta na každom z nich,
  • vo firme, ktorá má viac ako 5 zamestnancov, musia byť záchody oddelené pre mužov a ženy,
  • suchý alebo chemický záchod môže byť zriadený len na mobilnom pracovisku,
  • zamestnanci vo výrobe potravín, kozmetických prípravkov alebo v holičstve, manikúre, kozmetike a pri ďalších epidemiologicky závažných činnostiach musia mať v predsieni záchoda umývadlo s tečúcou teplou vodou,
  • pre ostatné pracoviská musí byť v predsieni umývadlo s tečúcou vodou. 

Pre prvých 10 kolegýň a 10 kolegov potrebujete vždy minimálne jeden záchod. S vyšším počtom zamestnancov už sa nároky nijako rapídne nezvyšujú. Pre 50 žien sú potrebné len 3 toalety, pre 50 mužov stačia 2. 

Pokiaľ stavbu hygienických zariadení ešte len plánujete, berte technické požiadavky do úvahy od začiatku. Vyhnete sa neskorším nákladným rekonštrukciám a nepríjemnostiam s hygienickou stanicou. 

Pri vybavovaní už ale máte voľnú ruku. Zo širokej ponuky doplnkov jednoducho vyberte tie najvhodnejšie pre vašu prevádzku. Hodiť sa vám budú zásobníky na utierky, pokiaľ chcete ekologickejší variant, môžete ich nahradiť sušičom rúk. Nevyhnutné sú nádoby na hygienické potreby, mydlovničky a v technických prevádzkach napríklad kefky na ruky. Pokiaľ chcete zamestnancov potešiť, doprajte im krémy na ruky

Nielen v čase pandemickej situácie je dobré mať pri vstupe do budovy aj na toaletách zásobníky s dezinfekciou

Nezabudnite tiež na upratovaciu miestnosť. Či už máte vlastnú upratovačku alebo u vás upratuje najatá firma, uľahčíte im prácu kvalitným upratovacím vozíkom. Vyberte odpadkové koše, s ktorými sa pri vynášaní ľahko manipuluje.

Zahrňte sprchu do budúcej rekonštrukcie, určite nájde využitie

Pokiaľ typ práce vo vašej firme vyžaduje po jej ukončení sprchu, bude pre vás vyššie spomínané nariadenie platiť tiež. Upravuje totiž aj vzhľad spŕch a umyvární. 

Na pracovisku do 5 zamestnancov môžu umyvárne alebo sprchy používať muži aj ženy, stačí sa v určených časoch striedať. Vo väčších prevádzkach je potrebné sprchy oddeliť. 

Väčší dôraz na hygienu je na pracoviskách, kde sa pracuje s olovom, azbestom a niektorými biologickými materiálmi. Ak je to váš prípad, zriaďte hygienickú slučku. Je to priechodný priestor medzi sprchou a oddelenými šatňami pre pracovný a civilný odev. 

Prečítajte si, ako firemnú šatňu vybaviť

Množstvo zamestnancov jazdí do práce na bicykli, kolobežke alebo cestu využije na ranný beh. Pokiaľ teda rekonštruujete, nebojte sa pridať sprchu aj pre nich. Aj keď ju podľa nariadenia vo vašej firme mať nemusíte, kolegovia vám budú vďační. Ak vybavujete pobočku, kam často chodia klienti, môžete obstarať aj prebaľovací pult. Zvýšite tým pohodlie ich návštev.


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu