.

Výbava firemného auta: okrem povinného vybavenia majte v aute formulár záznamu o nehode a zásobu pitnej vody

Povinná výbava služobného vozidla sa vôbec nelíši od povinnej výbavy akéhokoľvek iného auta a obsahuje iba štyri položky. K povinnej výbave preto odporúčame pridať ďalšie veci, ktoré vám pomôžu zvládnuť neočakávanú situáciu na cestách. Prečítajte si naše odporúčania doplnené o tipy z praxe od odborníka.

Manutan_vybava auto

Povinnú výbavu vozidla definuje vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Vyhláška nerozlišuje medzi súkromným a firemným vozidlom; podstatná je len veľkosť auta, resp. počet miest. V porovnaní s minulosťou je teraz povinná výbava osobných automobilov stanovená pomerne minimalisticky. 

Povinná výbava pre osobné vozidlá zahŕňa štyri položky:

 1. autolekárničku,
 2. výstražný trojuholník,
 3. reflexnú vestu,
 4. sadu na opravu pneumatiky.

Niektoré kategórie motorových vozidiel (napr. tie s viac ako 8 miestami na sedenie okrem sedadla pre vodiča) majú v povinnej výbave aj hasiaci prístroj. Vyhláška č. 134/2018 Z. z. stanovuje, koľko musí byť vo vozidle hasiacich prístrojov (líši sa to podľa veľkosti dopravného prostriedku a počtu miest pre pasažierov).

TIP: Mnohé články na tému odporúčanej výbavy hasiaci prístroj zmieňujú. Niektoré autá ho majú dokonca v základnej výbave. Zvážte preto, či ho do firemných áut nezaobstarať.

1. Autolekárnička 

Druh a obsah autolekárničky ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Lekárničky sa členia podľa kategórie motorových vozidiel. Medzi služobnými autami väčšinou prevažuje kategória M1 (vozidlá pre maximálne 9 osôb, teda osobné autá a menšie dodávky), pre ktorú sa vyrába autolekárnička spoločná pre kategórie M1, N, T, C a PS. Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. V aute musí byť uložená tak, aby na ňu nedopadalo priame slnečné žiarenie.

Každá autolekárnička musí obsahovať kartu prvej pomoci a 4 samostatné moduly:

 1. Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
 2. Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
 3. Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
 4. Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov.

Autolekárničku je možné mať v aute aj po dátume exspirácie, podmienkou je, aby bol jej obsah kompletný, nerozbalený a nepoužitý.

O výbave služobných áut sme sa zhovárali s Martinom Vlašínom, Fleet Managerom skupiny E.ON, ktorý má na starosti vozový park, ktorý aktuálne zahŕňa 1 342 vozidiel. K autolekárničke mal takýto postreh: „Často sa stáva, že ľudia z lekárničky v aute niečo použijú a ani to nemusí byť pri nehode, napríklad na dovolenke potrebujú nožnice a potom ich zabudnú do lekárničky vrátiť. Preto vždy každému hovorím, že obsah lekárničky je potrebné z času na čas skontrolovať a myslieť na to, že ak niečo použijem, musím to doplniť. A samozrejme je potom potrebné kontrolovať expiračnú dobu jednotlivých položiek.“

2. Výstražný trojuholník

Trojuholník, ktorým upozorníte prichádzajúcich vodičov na odstavené vozidlo, musí spĺňať parametre podľa vyhlášky č. 134/2018 Z. Z., ktorá odkazuje na predpis Európskej hospodárskej komisie č. 27. Väčšina predajcov súlad s príslušnými predpismi garantuje, takže nie je potrebné vyhľadávať právne predpisy a kontrolovať jednotlivé parametre trojuholníka. Platí to aj pre nás v Manutane.

Kam umiestniť výstražný trojuholník v prípade nehody?
Na bežnej ceste si odkrokujte vzdialenosť 50 metrov od auta, na diaľnici by to malo byť 100 metrov. Prispôsobte umiestnenie trojuholníka dopravnej situácii – ak vám 50 metrov vyjde na začiatok ostrej zákruty (takže z pohľadu prichádzajúceho vodiča bude trojuholník umiestnený až na konci zákruty), bude lepšie vzdialenosť posunúť a trojuholník dať až za zákrutu (aby ho prichádzajúci vodič zbadal už pri vjazde do zákruty).

3. Reflexná vesta

Bezpečnostný reflexný odev, napr. vesta, je podľa vyhlášky č. 134/2018 Z. z. tiež povinnou výbavou motorového vozidla. Umiestnený musí byť v dosahu zo sedadla vodiča vozidla. Technická norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená. Každá osoba, ktorá sa zdržiava na vozovke mimo vozidla, je podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke povinná mať oblečený bezpečnostný odev.

TIP: Investujte do bezpečnosti svojich kolegov a dajte do každého auta aspoň dve reflexné vesty. Ide o cenovo nenáročné položky, ktoré vám rozpočet nenabúrajú. Na služobné cesty sa často jazdí vo dvojici a v prípade nehody vesta zabráni ďalšiemu zraneniu z dôvodu neprehľadnej dopravnej situácie. Navyše je v mnohých susedných krajinách reflexná vesta povinná pre každého pasažiera v aute. Platí to napríklad v Maďarsku či v Rakúsku.

Martin Vlašín radí: „Ľudia často vôbec neriešia dopravné predpisy krajiny, do ktorej idú, čo platí tak pre služobné, ako aj pre súkromné cesty. Rozhodne odporúčam si pred odjazdom nájsť odlišnosti pre danú krajinu, v dobe internetu to nie je nič ťažké. Napríklad pri ceste do Chorvátska by ste mali mať v aute náhradné žiarovky a v Nemecku je v zime povinné voziť snehové reťaze.” 

oprava auta

4. Súprava na opravu pneumatík alebo rezervné koleso + náradie potrebné na výmenu

Podľa vyhlášky č. 134/2018 Z. z. je povinnou súčasťou výbavy náhradné koleso a náradie potrebné na jeho výmenu. To neplatí, ak so sebou máte súpravu na opravu pneumatiky, ktorá vám v prípade defektu umožní núdzový dojazd. To zodpovedá súčasnému trendu – mnohí sa aj tak do výmeny kolesa sami nepustia a radšej si zavolajú odťahovku alebo asistenčnú službu. 

So súpravou na opravu pneumatiky zvládnete zalepiť defekt s priemerom až šesť milimetrov, a je to výrazne rýchlejšia, čistejšia a fyzicky menej náročná práca než výmena celého kolesa. Preto by sme odporučili súpravu na opravu pneumatiky do firemných áut zaobstarať, aj keď sú v nich rezervné kolesá. 

Čo sa týka náradia, ktoré je potrebné na výmenu kolesa, vyhláška č. 134/2018 Z. z. stanovuje, že to je minimálne:

 • kľúč na uvoľnenie matíc alebo skrutiek na kolese auta (tzv. orech, ku každému autu pasuje iný),
 • zdvihák so zodpovedajúcou nosnosťou (tá záleží od hmotnosti vozidla). 

TIP: Či už budete koleso opravovať alebo meniť za rezervné, oceníte pri tom pracovné rukavice. Odporúčame mať v aute jeden pár po ruke.

Odporúčaná výbava služobného auta

Nad rámec povinnej výbavy sa hodí mať v aute ďalšie položky, ktoré vodičom uľahčia riešenie neočakávanej situácie. Tieto položky je vhodné mať v aute bez ohľadu na to, či idete na služobnú alebo súkromnú cestu:

 • Formulár záznamu o nehode: Vyplníte ho v prípade nehôd, ku ktorým nebolo potrebné privolať políciu a škoda nepresiahla 4 000 eur.
 • Ťažné lano, štartovacie káble: Neoceniteľná pomoc v prípade nečakanej poruchy.
 • Fľaša s vodou: Hodí sa na uhasenie smädu v prípade, že s autom niekde uviaznete alebo ako núdzová náhrada chladiacej kvapaliny (vo výnimočných prípadoch).
 • Náhradné žiarovky a poistky: Voľakedy súčasť povinnej výbavy, ktorá sa stále môže v niektorých situáciách zísť.
 • Škrabka na ľad: Kedysi sme v núdzi oškrabávali zamrznuté okná cédečkom alebo platobnou kartou. Moderné automobily CD prehrávače nemajú a zvykli sme si platiť telefónom. Škrabka stojí pár eur a v zime sa bez nej nezaobídete. 

Martin Vlašín z E.ONu odporúča: „Nikdy nepredpokladajte, že cesta vám bude trvať toľko, koľko má trvať podľa mapy. Radšej sa pripravte na najhoršie a minimálne dostatok pitnej vody majte so sebou v aute vždy.“

Pomoc vodičom v problémoch

Ak máte rozsiahlejší vozový park a vaši ľudia veľa cestujú, zvážte aj vyčlenenie konkrétnej osoby, na ktorú sa vodič môže v prípade nehody obrátiť. Vodiči, ktorí riešia neštandardnú situáciu, veľmi ocenia, keď im niekto poradí, ako vyplniť správu o nehode, alebo im napríklad zavolá odťahovku, pretože si firma platí nejaké asistenčné služby. Martin Vlašín vzhľadom na rozsiahlosť vozového parku E.ONu dal založiť pre vodičov rovno asistenčnú linku. Tá v roku 2023 pomohla 178 vodičom, ktorí sa dostali do ťažkostí. 


Ďalšie články, ktoré vám pomôžu