Baľte ekologicky aj ekonomicky: vyberte správne materiály a použite ich viackrát

Ešte skôr, ako si váš zákazník užije nový tovar, ktorý získal vo vašom e-shope, vidí a drží v ruke obal, v ktorom mu tovar prišiel. Vystúpte z radu všetkých ostatných e-shopov a ukážte, že tovar balíte ekologicky.

copy-space-2535266_1280

Objem tovaru dodaného z internetových obchodov kontinuálne rastie. Aktuálna pandémia koronavírusu tento trend umocnila a priviedla k e-shopom aj tých, ktorí odolávali. Tým ale množstvo obalov rastie. Pre vás je to skvelá príležitosť zákazníka uistiť, že vám záleží na životnom prostredí.

Naskočte na vlnu zero waste

Hlavným cieľom obalov je ochrániť výrobok pri doprave a umožniť zaslanie rôzneho tovaru v jednej zásielke. Rad zákazníkov preto po prijatí tovar obal jednoducho vyhodí hneď potom, čo slúžil iba pár dní. Všetky suroviny a energie spotrebované na jeho výrobu tak končí v tom lepšom prípade v triedenom odpade. Existujú ale ekologickejšie cesty, ako s obalom naložiť. Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne.

Prečítajte si tipy, ako zaistíte, že vaše balenie bude ekologické:

  • používajte znovu škatule, v ktorých chodí tovar vám – využite obaly od tonerov či papierov alebo narežte na vhodnú veľkosť kartóny od svojich dodávateľov;
  • znovu využite penový polyetylén alebo bublinkové fólie, ale napríklad aj papierovú výplň;
  • zhromažďujte a do svojich balíkov opakovane používajte fixačné telieska, výplňové vrecúška či kartónovú drvinu;
  • pri balení menej citlivého tovaru použite papier, pre ktorý už nemáte využitie, napríklad akciové letáky, noviny, časopisy;
  • pokiaľ máte možnosť získať staré mapy, notové hárky či rôzne chybotlače z tlačiarní, využite ich ako vonkajší obal balíka;
  • požiadajte dodávateľov, okolité firmy aj zákazníkov, aby vám škatule aj výplňový materiál nosili;
  • upozornite zákazníkov, čím sú vaše obaly šetrné k životnému prostrediu;
  • pridajte na faktúru súpravu tipov, ako môžu vaši zákazníci obaly opätovne použiť.

Okrem zelenšieho balenia tak navyše ušetríte za nákup aspoň časti obalových materiálov. Určitou nevýhodou našich tipov je, že obaly z druhej ruky majú rozdielnu kvalitu a vyžadujú na zabalenie trochu viac času, teda aj pracovnej sily, ktorá nie je zadarmo.

Používajte ekologické obalové riešenia

V exponovaných časoch, kedy je cenná každá minúta, obvykle neostáva na ekologicky vyšperkované riešenia čas ani pri veľmi zeleno zmýšľajúcich firmách. Našťastie existujú ekologické riešenia, ktorá kombinujú časovú efektivitu aj rozumnú cenu.

1. Uprednostnite papier pred plastom

Na rozdiel od plastu vyrábaného prevažne z ropy, papier vzniká z obnoviteľnej suroviny – dreva. Kde je to len trocha možné, využívajte papierové obaly. V Manutane ponúkame sortiment na komplet papierové balenia.

2. Keď to bez plastu nejde, vyberte ten ekologický

Niekoho to možno prekvapí, ale aj plastové obaly môžu spĺňať niektoré ekologické kritériá: týka sa to napríklad recyklovaných plastov, biologicky rozložiteľných (kompostovateľných) plastov či uzatvárateľných plastových obalov.

TIP: Pokiaľ si v našom e-shope nevyberiete, radi vám pripravíme ponuku na mieru. Zavolajte svojmu obchodnému zástupcovi alebo na zákaznícku podporu a spoločne vymyslíme ideálne riešenie práve pre vás a vašich ľudí.


Písali sme o:

Ekologický výplňový a fixační polystyren

AIG2731872

Kartonové hrany pro zpevnění balíků a fixaci zboží

AIG2744285 (1)

Kartonové krabice s možností potisku

AIG3250078

Opakovaně využitelné sáčky s uzavíracím zipem

AIG2749386

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu