[Rozhovor] Ergonómia pracoviska pri práci v stoji: Správna obuv je základom, pomôže aj striedanie polôh, radí ergonóm

Stoja vaši kolegovia celý deň pri linke? Je možné, že nerovnomerne zaťažujú telo a privolávajú si tak o zdravotné problémy. Podľa ergonóma Radima Pektora pomôže hlavne vhodná obuv, striedanie pracovných pozícií, protiúnavové rohože alebo zapojenie fyzioterapeuta. Prečítajte si tipy, ako ergonómiu pracoviska vyladiť aj u vás.

Manutan_ergonomievestoje

Ako môže zamestnávateľ zabezpečiť, aby bolo pracovisko ergonomicky v poriadku?

V Preventado odporúčame myslieť na ergonómiu od začiatku – v momente, keď napríklad projektujete novú linku, mali by pri tom byť nielen technológovia a projektanti, ale ideálne aj ergonóm alebo niekto, kto sa v oblasti orientuje a skontroluje, či je linka povedzme v správnej výške. Keď vychytáte chyby na začiatku, bude vás to stáť omnoho menej ako následné opravy, pri ktorých musíte zastaviť výrobu, aby ste linku opravili.

Ako vybrať správnu obuv

Čo ešte môžeme urobiť, aby si kolegovia pri práci v stoji neničili zdravie?

Základom je správna obuv. Bohužiaľ nákup bezpečnostnej obuvi do výroby často prebieha tak, že BOZP pracovník požiada vedenie, aby zakúpilo napríklad tisíc párov rovnakej obuvi. Radšej pozvite dodávateľa obuvi, vyberte viac druhov topánok a dajte ich zamestnancom vyskúšať. Až potom vyberte 3 – 4 typy najvhodnejších topánok, ktoré ponúknete všetkým zamestnancom.

V ideálnom prípade do firmy zavolajte podológa (špecialista na starostlivosť o nohy). Príde k vám, pomocou prístrojov zmeria, ako vaši kolegovia nohy zaťažujú a vyberie ortopedickú vložku či na mieru zhotoví stielku do topánok.

Prečítajte si aj: Ako správne vybrať ochranné pracovné prostriedky? >>

Manutan_Pektor_SK

Ako vybrať protiúnavové rohože

Pri práci v stoji uľavia telu aj protiúnavové rohože. Ako fungujú?

Protiúnavové rohože sa robia z mäkkého materiálu, ktorému sa chodidlo musí prispôsobiť – pri státí musíte často prešľapovať. Vďaka tomu sa vám lepšie prekrvujú dolné končatiny, neopúchajú nohy, cítite sa oddýchnutejší. Rohož navyše funguje ako tepelná izolácia proti chladu z podlahy.

Pri výbere rohože si dajte pozor na to, aby sa hodila do vášho podniku, napríklad aby bola odolná voči chemikáliám alebo olejom. Rohože najprv otestujte v prevádzke, aby sa nestalo, že do nich investujete tisíce, a kolegovia ich ani nebudú chcieť používať.

Režimové opatrenia

Čo ešte pracovníkom pomôže?

Nevyhnutné sú tiež tzv. režimové opatrenia. Keď zistíte, že pracovník napríklad stojí celú zmenu v jednej pozícii, vystriedajte ho, pošlite ho na chvíľu napríklad na inú pozíciu, nech nenamáha stále tie isté časti tela. Odborne sa tomu hovorí riadená rotácia. Pretože akákoľvek statická práca zhoršuje fungovanie tela – končatiny sa neprekrvujú, svaly sa skracujú. Navyše kolegom pôjde aj práca rýchlejšie, keď nebude monotónna.
Ďalšou možnosťou je návšteva fyzioterapeuta priamo na pracovisku. Pozrie sa, ako zamestnanci pracujú. Poradí, ako správne stáť alebo zdvíhať bremená.

Tip od Radima: Striedajte dlhé státie s miernym pohybom. Keď sa pri práci trochu hýbete, tak sa pri každej kontrakcii svalu stláčajú žily, ktoré vytlačia krv smerom k srdcu. Stačí mikroprestávka, počas ktorej urobíte pár krokov, alebo sa pretiahnete – znížite tým riziko neskorších zdravotných problémov.

Aké zdravotné problémy kolegom hrozia, keď sa ergonómia na pracovisku zanedbáva?

Pri práci v stoji zvyčajne hrozia bolesti v krížoch, bolesti nôh a chrbtice alebo kŕčové žily. Ak si kolegovia stále preťažujú chrbát, hrozí poškodenie medzistavcových platničiek. Bohužiaľ, často to ľudia riešia, až keď ich niečo bolí natoľko, že nemôžu pracovať. Alebo sa snažia od bolesti uľaviť a postavia sa na jednu nohu, natočia sa na stranu a podobne. Tým si ďalej nerovnomerne zaťažujú telo. Neraz o svojich zdravotných problémoch nevedia, pretože na pravidelné preventívne prehliadky u nás na Slovensku chodí len necelých 40 % dospelých ľudí.

ilustrace, jak správně stát u linky
Tipy, ako správne stáť pri linke. Zdroj: Preventado.cz

Participačná ergonómia

V čom robia podľa vás firmy najčastejšie chyby, čo sa ergonómie pracoviska týka?

Nevypočujú problémy zamestnancov a neriešia ich včas. Najlepšie je opýtať sa priamo pracovníkov, či ich niečo nebolí a čo by potrebovali, aby sa im pracovalo lepšie – to je tzv. participačná ergonómia. Zistíte napríklad to, že kolegov bolí rameno, pretože sa pre súčiastky musia naťahovať veľmi ďaleko a potrebujú ich posunúť bližšie. Zamestnávateľ vďaka tomu aj dosť ušetrí, pretože potom už nemusí pozvať špecialistu, ktorý by mu asi povedal to isté. 

Tip od ergonóma: Kolegom sa bude lepšie pracovať aj vďaka nastaviteľným stolom,  kolaboratívnym robotom a balancérom, ktoré pomôžu so zdvíhaním pomôcok zo stola. Dôležitá je aj správna organizácia toku materiálu alebo používanie prípravkov – náradia, ktoré uľahčujú manipuláciu s výrobkom.

Dôležitá je aj životospráva

Čím ešte môže zamestnávateľ pracovníkov podporiť, aby si pri práci neničili zdravie?

Zásadnou je aj zdravá životospráva. Prístup pracovníkov k zdraviu síce zamestnávateľ priamo neovplyvní, môže ich však podporiť – poslať ich na masáže, dať im permanentku na plávanie alebo z času na čas zorganizovať tzv. firemné dni zdravia. Tam absolvujú rôzne kontrolné vyšetrenia. Kolegovia zistia, či u nich nezačínajú zdravotné problémy a motivuje ich to, aby sa starali o svoje zdravie.

A myslíte si, že zamestnávateľom v posledných rokoch na ergonómii viac záleží?

Za posledných 15 rokov sa situácia dosť mení a firmy sa ergonómii začínajú venovať, pretože si uvedomujú, že to je benefit – ľudia sú spokojnejší, tým pádom efektívnejší aj výkonnejší. Dobre sa im pracuje a nehrozí, že odídu inam.

[Plagát na stiahnutie] 7 tipov pre lepšiu ergonómiu pracoviska

Keby ste si mali z rozhovoru odniesť pár hlavných myšlienok, tak za nás je to týchto 7 tipov:

2023_10_Manutan_7_tipu_pro_lepsi_ergonomii_pracoviste_SK
Stiahnite si plagát a podeľte sa oň s kolegami, ktorí majú u vás ergonómiu na starosti.

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu