.

Údržba firemného pozemku. Facility manažér radí, čo na jar nevynechať

„Na jar majú firmy najviac údržbových prác z celého roka,“ hovorí facility manažér Jiří Ochman. Jeho firma CEE Facility Services sa stará o veľké logistické areály aj o záhrady menších firiem. Pre Manutan magazín sme s ním dali dokopy tipy, o čo všetko by ste sa mali na jar na firemnom pozemku postarať.

Manutan_jarni udrzba

1. Starostlivosť o zeleň na pozemku firmy

Jarná údržba vo firmách zvyčajne začína starostlivosťou o záhradu a vonkajšie priestory. Podľa Jiřího Ochmana s ňou firmy v posledných rokoch začínajú omnoho skôr, pretože zimy sú mierne a jar prichádza skoro.

K údržbe jarnej zelene patrí podľa neho hlavne:

 • odstránenie starej trávy,
 • vyhrabanie machu a lístia,
 • zber popadaných konárov,
 • prekyprenie a hnojenie trávnikov pred prvým kosením,
 • rez kríkov a stromov – všetky zásahy by ste mali stihnúť do konca marca, kedy končí vegetačný pokoj,
 • hnojenie – predovšetkým ihličnatých kríkov a stromov,
 • dosypanie mulčovacích kôr,
 • obnova okrasných chodníkov,
 • obnova trávnika na poškodených miestach,
 • prípadne zber drobného odpadu.

Prečítajte si rady záhradníka, ako založiť firemnú záhradu. >> 

Ak do firemnej záhrady zasahujú vysoké stromy alebo kríky zo susedstva, neleží starostlivosť o ne len na vašich pleciach. Zmapujte si, s kým susedíte, kto je za údržbu zodpovedný. So susedmi sa potom dohodnite, ako budete pri údržbe postupovať.

„Trendom v starostlivosti o zeleň je ekologická údržba a facility manažéri by tomu mali ísť v ústrety – zabezpečiť ekologické prostriedky a doložiť karty bezpečnostných údajov k chemickým prípravkom, z ktorých si overíte, že nenarúšajú pôdne vrstvy,“ radí Jiří Ochman z CEE Facility Services. 

Čo o údržbe zelene hovorí zákon? Podľa zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy musíte na svojom pozemku predchádzať výskytu a šíreniu burín a inváznych druhov rastlín.

Rastliny proti škodcom môžete ošetrovať iba povolenými prostriedkami, ktoré nepoškodzujú okolitý porast, zdravie ľudí a zvierat či životné prostredie. Povolené prípravky nájdete v databáze autorizovaných prípravkov ISPOR.

Ak si údržbu záhrady zabezpečujete sami, pozrite si našu ponuku záhradného náradia.

2. Údržba ciest a chodníkov v areáli

Vozovky a chodníky bývajú po zime poškodené, zanesené posypovou soľou. Postarajte sa o to, aby ste po zime dali ich stav do poriadku a nikto sa v areáli nezranil.

V areáli po zime skontrolujte:

 • či drobný odpad ako kamienky či konáre nezanášajú kanále,
 • či sa povrch vozovky alebo chodníka nedrobí,
 • a či nie je niekde v areáli poškodené dopravné značenie. 

Podľa mojich skúseností firmy na jar často zanedbávajú hĺbkové čistenie parkovísk. Tie môžu byť zarastené machom a trávou, bývajú tam nánosy blata a štrku. To všetko sa potom splachuje do kanála, upcháva ho a po daždi máte všade plno vody. Pritom na jar stačí riadne vyčistiť vozovku a kanále,“ prezrádza svoju skúsenosť Ochman.

3. Starostlivosť o vonkajšie posedenie

Pred zahájením letnej sezóny skontrolujte aj vonkajšie posedenie. Facility manažér radí v prípade drevených ako aj kovových konštrukcií vykonať dvojfázový ochranný náter – farbou a potom olejovým náterom. Bez väčšej údržby vám potom nábytok vydrží celú sezónu.

Vo vonkajšom areáli nezabudnite skontrolovať ešte aj stav:

 • odpadkových košov,
 • nádob na triedený odpad
 • alebo popolníkov.

4. Skontrolujte ploty a brány

Veľa logistických areálov má brány na elektrický pohon. Pri ich údržbe preto:

 • prejdite všetky pevné časti a elektromotory, zabezpečte ich revíziu,
 • skontrolujte, či nikde nie je obnažený kábel,
 • vyčistite všetky koľajnice – po zime bývajú zanesené,
 • vyčistite a natrite brány okolo celého objektu,
 • prípadne zaplátajte diery alebo vymeňte jednotlivé časti. 

Nezabudnite ani na značenie: Mnoho areálov je otvorených, takže sa do nich dostanú aj ľudia zvonka. Vchody preto označte tabuľkami a piktogramami a pridajte kontakt, na koho sa obrátiť, keby sa niečo stalo,“ vysvetľuje Ochman. 

Nezabudnite, že ak areál monitorujete bezpečnostnými kamerami, máte zo zákona povinnosť o tom návštevníkov informovať – napríklad informačnou tabuľkou.

Zistite, ako zabezpečiť dielňu pred vlámaním. >>

5. Preberte s odborníkom bezpečnostné riziká 

Ak ste správcom pozemku, nebude pre vás tento krok novinkou – s odborníkom na BOZP pravdepodobne pracujete celý rok. Ozvite sa mu, prejdite spolu celý areál a dajte mu vyhodnotiť bezpečnostné riziká. Skúsený BOZP odborník nájde také skryté riziká, ktoré si na prvý pohľad nevšimnete, a poradí vám, čo zlepšiť. 

Napríklad Zuzana Kašingová, správkyňa nášho logistického centra v Manutane, rieši s odborníkom na BOZP hlavne dopravné značenie: „Máme veľký logistický areál, a tak musíme venovať veľkú pozornosť dopravnej bezpečnosti. Všetko konzultujeme s BOZP odborníkom – radí nám, kam umiestniť dopravné značky, kde pridať zrkadlá pre mŕtvy uhol, či napríklad kam umiestniť priechod pre chodcov,“ hovorí Kašingová.

TIP: Ak vlastníte pozemok, musíte sa oň starať tak, aby nikomu nespôsobil ujmu na zdraví či dokonca na živote. Nemusí pritom ísť len o bezprostredné nebezpečenstvo – do úvahy musíte brať aj ohrozenie, ktoré by mohlo vzniknúť v budúcnosti.

Harmonogram údržby pozemku

Ako vidíte, keď sa staráte o firemný pozemok, čaká vás na jar slušná kopa práce. Pokiaľ si chcete ušetriť prácu aj nervy, oslovte včas firmu, ktorá sa špecializuje na facility manažment. Overte si, či má skúsenosti s vaším typom areálu a či má potrebné vybavenie.

Skôr ako sa do údržby pustíte, stanovte si harmonogram. Takto radí pri jarnej údržbe postupovať Jiří Ochman:

 1. V januári či februári: začnite orezom stromov a starostlivosťou o väčšie rastliny.
 2. Na konci februára či začiatku marca: prekyprite trávnik, odstráňte z neho mach a pozbierajte odpadky.
 3. V priebehu marca: opravte nábytok, doplňte koše a popolníky.
 4. V apríli: pusťte sa do prvého kosenia trávnika.
 5. Nakoniec skontrolujte ploty, brány a parkovacie miesta. 

A ak hľadáte spoľahlivého dodávateľa vonkajšieho náradia, záhradného nábytku či značenia do celého areálu, pozrite sa na náš e-shop.Ďalšie články, ktoré vám pomôžu