Vývoj technológií v e-commerce zrýchlil covid. Budúcnosť je v bezkontaktnom doručení a obaloch, ktoré nahradia návštevu obchodu

Čiarové kódy na obaloch, fotenie podpisov, dodávky pomocou dronov. Balenie a doručovanie zásielok z e-shopov zažíva raketové zrýchlenie aj kvôli vyšším bezpečnostným štandardom a zatvoreným obchodom. Čítajte, ktoré novinky možno čoskoro čakajú aj nás.

petr-sevcovic-e5trpXlFhSs-unsplash

Vyhnite sa kontaktu s inými ľuďmi, bráňte šíreniu vírusu, zostávajte doma, buďte na home office. Túto mantru počúvame denne od politikov, odborníkov aj z televízie. Lenže pre niektoré profesie je dodržanie takýchto pravidiel v podstate nemožné – týka sa to napríklad kuriérov, poštových doručovateľov a zamestnancov výdajní e-shopov. Tí sa musia spoľahnúť na ochranné pomôcky ako rúška a na vývoj nových technológií, ktoré ich pred šírením nákazy ochráni.

Bezkontaktné dodanie balíčka nie je sci-fi

Už teraz ponúkajú niektoré veľké e-shopy prevzatie balíčka v bezkontaktných boxoch. Pri tom sa zákazník a doručovateľ vôbec nestretnú.

Pokiaľ doručujete osobne, je najlepšie dodržiavať ideálnu dvojmetrovú vzdialenosť. To ale komplikuje náročné odovzdanie a overenie príjemcu zásielky

Riešením sú čiarové alebo QR kódy na balíčkoch. Zákazník ich naskenuje na svoj smartfón a tým potvrdí svoju totožnosť, a že balík prijal.

Odovzdať balíček bez osobného stretnutia zvládnete aj s pomocou RFID čipov. Tie sú podobné čiarovým kódom, ale miesto aby ste snímali čiarový kód z etikety (tzv. optické snímanie), fungujú na princípe rádiových vĺn. Hlavnou výhodou kódu je, že vydrží aj extrémne počasie, zapísané dáta môžete ľahko meniť a čítate ich aj na diaľku. Doručovateľ nechá balík s RFID čipom na dohodnutom mieste (napríklad v bezkontaktnom boxe) a zákazník si ho kedykoľvek neskôr vyzdvihne. Pomocou čipu spoznáte, že sa balíček pohol, a viete, že už si ho zákazník odniesol.

Ani klasický podpis ale nie je za zenitom. Pokiaľ ho kvôli vašim interným smerniciam potrebujete, máte dve možnosti:

  • pri osobnom stretnutí doručovateľ podpis odfotí a pošle do systému
  • alebo požiadate zákazníka o odfotenie podpisu a odoslanie. 

Nezabudnite ale, že pokiaľ niečo chcete od zákazníka, musíte celý proces maximálne zjednodušiť. Celá akcia nesmie zabrať viac ako desiatky sekúnd a ideálne by to mal zákazník zvládnuť cez používateľsky ústretovú a jednoduchú aplikáciu. 

hands-1167612_1920
QR kódy sa možno už čoskoro stanú štandardnou súčasťou doručovania. 

Drony sú in. Svoje miesto našli aj v doručovaní

Drony sa v doprave testujú už dlhšie. V roku 2021 by dokonca Európska komisia mala prerokovať smernicu zjednocujúcu predpisy pre dodávky dronov vo všetkých členských krajinách.

Drony sa hodia hlavne na doručovanie do odľahlých oblastí a do miest s problematickým prístupom. Ich použitie v mestách je zatiaľ skôr teoretické – používanie dronov je obmedzené zákonmi a nemôžete s nimi lietať v husto obývaných oblastiach.

Hlavnou výhodou dronov je menšia uhlíková stopa ako pri preprave klasickou dodávkou. S ich rozvojom sa ale spájajú nutné inovácie v oblasti obalov – pre dronovú prepravu musí byť veľmi ľahké a odolné proti vetru či dažďu.

Hlavná výhoda pre klienta? Pohodlné sledovanie balíkov

Pri bezkontaktnom doručovaní máte k dispozícii všetky dáta o ceste zásielky v elektronickej podobe. Ideálny nástroj, ktorý využite v prospech zákazníka. Umožnite mu on-line sledovanie cesty jeho balíčka, aby sa v reálnom čase mohol pozrieť, či sa už blíži čas doručenia.

Metóda doručenia Click & Collect: ponúknite zákazníkovi prevzatie v obchode

Vládne nariadenia sa pre obchodníkov často menia, ale aj v období pandémie väčšinou môžu predávať formou Click & Collect. Zákazník si objedná on-line alebo cez telefón a do obchodu si len príde pre svoj balíček. Často si tam ale nemôže prezrieť prevzatý tovar ani nakúpiť čokoľvek ďalšie.

V tej chvíli sa obal stáva vaším hlavným komunikačným prostriedkom – miestom na propagáciu brandu a zároveň aj priestorom na potešenie zákazníka a spríjemnenie jeho nákupu. Preto dbajte na precízne balenie a pokojne mu aj urobte krajší deň milým odkazom.

box-5766346_1920
Obyčajná škatuľa je nuda. Aj keď máte s vládnymi nariadeniami a udržaním chodu vášho biznisu nervy v ťahu, musíte stále inovovať. Prihoďte do škatule milý odkaz, vymyslite originálnu potlač, pridajte malý darček. Ten správny variant vyberte na základe toho, aká je vaša cieľová skupina a čo ocení.

Doprava je len čerešničkou na torte. Dbajte na hygienu aj pri balení

Balenie pomocou robotov úplne bez zásahu človeka je zatiaľ skôr hudbou budúcnosti. Preto je teraz dôležité, aby ste dbali na bezpečnosť vašich zamestnancov. Spríjemnite im prácu pomocou výškovo nastaviteľných baliacich stolov a vždy im dajte k dispozícii dostatok ochranných pomôcok – rúšok, respirátorov, rukavíc či jednorazových odevov


Písali sme o:

Ochranné vybavenie a pracovné odevy

AIG7047760

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu