Kompletné vybavenie do zimy a snehu

Zimy vraj už nie sú, čo bývali. Vo firme sa na to ale nemôžete spoliehať. Každý zamestnávateľ musí zabezpečiť vhodné pracovné pomôcky pre zamestnancov, zaistiť bezpečnosť ciest v areáli firmy a postarať sa o teplo napríklad v kancelárii. To už je slušná kôpka starostí. S tými vám pomôžeme.

Ste vo firme pripravení na sneh a mráz?
Ste vo firme pripravení na sneh a mráz?

Zdravie máme všetci len jedno. Pamätá na to legislatíva a naše skúsenosti ukazujú, že zamestnávatelia idú často ešte nad zákonné požiadavky. 

Najskôr trochu právničtiny. Zamestnávateľ má podľa Zákonníka práce (§ 104 ods. 2) aj nariadenia vlády číslo 495/2001 Zb. povinnosť zabezpečiť pre svojich zamestnancov vhodné ochranné prostriedky.

Ako ochrániť zamestnancov pred nepriazňou počasia, chladom a v tme

Pozrime sa spoločne na jeden príklad.

Zamestnanci komunálnych služieb budú o 5 ráno odpratávať sneh. Vonku je -15 °C a pracujú na schodoch pri hlavnej ceste. Aké odevy musia mať na sebe?

Je zima, takže potrebujú ochranu proti chladu. A zároveň sa pohybujú na miestach, kde jazdia autá, takže zákon vyžaduje oblečenie s reflexnými prvkami. Tak to vyplýva z príloh 2 a 3 NV č. 495/2001 Zb.

Konkrétne teda potrebujú odevy zodpovedajúce norme EN 342, ktorá sa zaoberá ochranou proti chladu, a zároveň norme EN ISO 20471 riešiacej reflexné materiály.

„Nedeste sa. Tieto normy a paragrafy o bezpečnosti práce nemusíte poznať vy ako nákupcovia. O hodnotenie rizík sa postará odborník na prevenciu rizík* priamo z vašej firmy alebo externý špecialista. Na nich je, aby vedeli, čo musí zamestnávateľ zaistiť ľuďom v rôznych pracovných podmienkach. Pre vás je dôležité, aby ste dostali jasnú inštrukciu, aké vlastnosti musí mať vybavenie, ktoré budete kupovať,“ vysvetľuje Kateřina Petrová, ktorá je odborne spôsobilou osobou v prevencii rizík.

Či už zamestnanci sedia v kancelárii, predávajú v nevyhrievanom stánku na námestí na vianočných trhoch, pendlujú medzi vykurovaným skladom a vonkajšou nakladacou rampou alebo strávia celou zmenu v teréne, musia mať správne vybavenie.

Čo by ste teda mali kúpiť pracovníkom z nášho príkladu?

„Zároveň odporúčame dokúpiť aj ponožky, čiapku alebo mikinu, aby ste pre splnenie pracovnej a bezpečnostnej legislatívy urobili maximum,” doplňuje e-commerce manažér Manutanu Ondřej Platko.

Ani kancelária nie je bez rizika

A ako to majú zamestnanci, ktorí nepracujú vonku? Štyri steny, zatvorené okná aj dvere, teplota predsa nie je problém. Lenže aj pre teplotu v interiéri existujú limity a niektoré priestory sa vykurujú naozaj ťažko – napríklad kvôli zlej tepelnej izolácii, veľkým rozmerom alebo neustálemu pendlovaniu dovnútra a von, napríklad v sklade

Kancelárie bezprostredne pri výrobných priestoroch často delí len tenká priečka, skladníci prijímajú a odovzdávajú tovar na vonkajších nakladacích rampách, teplo vo vysokých halách sa kumuluje pod strechou, ale pri zemi býva zima. Teplotu v interiéri zvýšite ohrievačom.

Veľa tepla uniká na miestach, kde zamestnanci často vychádzajú z budovy. Úsporu za energie vám na takýchto miestach prinesú lamelové clony alebo kyvné vráta.

Sneh nechajte za dverami

Na horách alebo na obrázku vyzerá sneh malebne, ale do firmy si ho nenoste. Roztopí sa, zašpiní koberce a klzká podlaha bezpečnosťou tiež neoplýva.

Posledné miesto, kde môžete snehu zabrániť v prieniku do budovy, sú vchodové dvere. Nezabudnite pred ne aj za ne položiť vhodnú rohož.

A pokiaľ je snehová nádielka až neobyčajne bohatá, prichádzajúci ocenia aj zmeták na ometenie topánok.

Odpracte sneh z chodníkov a ciest. A nezabudnite na posyp

„O bezpečnú schodnosť sa ale postarajte aj na prístupových chodníkoch. Zákony už síce nenariaďujú, že ste zodpovední aj za chodníky v majetku mesta či obce pri vašej budove, avšak chodník bez snehu a ľadu okoloidúci aj návštevy určite ocenia. Nezabudnite preto na lopaty, odhŕňače na sneh a metly na odmetenie čerstvého prašanu,“ nabáda Platko.

Bezpečný pohyb v areáli firmy uľahčí aj posypy. Piesok, štrk, piliny alebo napríklad keramzit sa radia k tým inertným – pôsobia mechanicky. Ich výhodou je, že hneď po rozmiestnení na sneh či ľad zvyšujú priľnavosť medzi topánkou a povrchom, zároveň nezaťažujú životné prostredie. Nevýhodou je, že pri ďalšom snežení inertný posyp zapadá.

Alternatívou je chemický posyp. Sem patrí technická posypová soľ, ktorá je veľmi nešetrná k prírode, topánkam, dopravným prostriedkom aj labkám domácich maznáčikov. Znižuje ale teplotu topenia snehu a ľadu a dokáže ich rozpustiť. Pozor, chemické ošetrenie sa nesmie používať blízko železníc, mostov a v chránených územiach.

V areáloch s väčším pohybom ľudí alebo terénnymi nerovnosťami odporúčame rozmiestnenie nádob s posypom. Dôležité sú hlavne pri schodoch, na ktorých sa nedajú použiť posypové vozíky.

A ešte jeden tip. Pokiaľ máte v areáli nejaké prekážky alebo diery, ktorých by si ľudia pod snehovou pokrývkou nevšimli, umiestnite okolo nich zábrany.

Čľapkanica už vás neprekvapí

„Každú zimu nastane aspoň jeden až dva dni s enormným množstvom snehu. Je lepšie investovať pár tisíc do vybavenia, ako musieť riešiť napríklad haváriu auta alebo úraz zamestnanca či návštevníka. Z našej skúsenosti je ale väčšina firiem pripravená dobre,“ konštatuje Ondřej Platko.

Nech už bude zima prebiehať akokoľvek, vo svojej firme budete pripravení. A keby sa náhodou stalo, že si v našom e-shope Manutan nevyberiete, radi vám pripravíme ponuku na mieru. Zavolajte svojmu obchodnému zástupcovi alebo na zákaznícku podporu a spoločne vymyslíme ideálne riešenie.

*) myslené: osoba odborne spôsobilá v prevencii rizík

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu