Kompletné vybavenie do zimy a snehu

Zimy vraj už nie sú, čo bývali. Vo firme sa na to ale nemôžete spoliehať. Každý zamestnávateľ musí zabezpečiť vhodné ochranné pracovné pomôcky pre zamestnancov, zaistiť bezpečnosť ciest v areáli firmy a postarať sa o teplo napríklad v kancelárii. To už je slušná kôpka starostí. S tými vám pomôžeme.

lopata na sníh
Ste vo firme pripravení na sneh a mráz?

Zdravie máme všetci len jedno. Pamätá na to legislatíva a naše skúsenosti ukazujú, že zamestnávatelia idú často ešte nad zákonné požiadavky. Len čo udrú mrazy alebo začne snežiť, dajte si pozor na to:

 • aby minimálna teplota na pracovisku neklesla pod prípustnú hodnotu a ak sa tak stane, aby kolegovia dostali ochranné pracovné prostriedky – rukavice, zateplené topánky atď.
 • či máte po ruke ohrievač, ktorý kolegov pri práci zahreje,
 • či máte priechody z budovy zabezpečené proti úniku tepla – napríklad výkyvnými dverami či lamelovými clonami,
 • že ste pripravení na snehovú nádielku – máte nachystané rohože, zmetáky, odhŕňač snehu a posypové materiály. 

Minimálna teplota na pracovisku – čo hovorí legislatíva

Najnižšiu prípustnú teplotu na pracovisku upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 99/2016 Z. z. Prípustné teploty sa odlišujú podľa zaradenia do tzv. tried práce v závislosti od fyzickej námahy. Čím namáhavejšia práca, tým nižšia je najnižšia prípustná teplota na pracovisku.

Zatiaľ čo pre účtovníka, programátora či napríklad grafika (pracovná trieda 1a), ktorí nemajú fyzicky náročnú prácu, je najnižšia povolená teplota 20 °C, pre lesníka alebo baníka (pracovná trieda 3 alebo 4) je najnižšie prípustné minimum 10 °C.

2023_02_Jaka_je_spravna_teplota_na_pracovisti_2023_SK_tabulka_2

Kompletné tabuľky teplotných hodnôt a pracovné triedy na pracovisku nájdete tu. >>

Zima na pracovisku: Aké sú povinnosti zamestnávateľa?

 • Hneď ako teplota na pracovisku klesne pod 10 °C, musí zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancovi teplý odev – napríklad zimnú pracovnú bundu a pracovnú obuv chrániacu pred chladom. A ak sa teplota dostane pod 4 °C, musí zamestnávateľ pridať aj ochranné rukavice chrániace pred chladom. 
 • Pri práci v prostredí, kde je menej ako 4 °C, má zamestnanec najneskôr po 2 hodinách nárok na 10-minútovú prestávku v ohrievarni

Zamestnanci, ktorí pracujú v priestoroch, kde je teplota 4 °C a nižšia, majú nárok na teplý nápoj – mali by mať k dispozícii aspoň pol litra počas pracovnej zmeny.

Ako vybrať zimné ochranné pracovné odevy a topánky?

Keď teplota na pracovisku klesne pod 10 °C, musíte kolegom zabezpečiť teplý pracovný odev a vhodnú pracovnú obuv. Pri teplotách pod 4 °C máte navyše povinnosť vybaviť ich rukavicami. Pri výbere myslite nielen na zateplenie, ale aj na ochranné prvky a vhodný materiál, aby odev či topánky vyhovovali podmienkam vášho pracoviska.

Ako vybrať pracovné rukavice do zimy? 

Pri zimných pracovných rukaviciach je zásadný materiál, z ktorého sú vyrobené: 

 • pravá koža či syntetická koža odolajú mechanickým rizikám a hodia sa na stavbu alebo do montáže. 
 • Do vlhkého alebo olejnatého prostredia sa hodí akryl.
 • Nylon udržiava dobrý cit pri úchope, hodí sa na montáž.

Na lepšie zahriatie zvoľte v zime rukavice s podšívkou. Flísová podšívka je tenšia a menej obmedzuje v pohybe. Silnejším a teplejším variantom je plyšová podšívka, ktorá sa hodí skôr na vonkajšie hrubé práce. Aby teplo neunikalo, dajte kolegom rukavice s nápletom, ktorý obopne zápästie. Niektoré rukavice majú namiesto nápletu na zápästí gumičku alebo suchý zips.

V prípade, že potrebujete aj ochranu pred modrinami a pľuzgiermi, vyberte rukavice so spevnenými dlaňami, chráničmi kĺbov alebo zosilnenými prstami.

Prečítajte si aj: Aké normy pri výbere pracovných rukavíc dodržať? >>

Tip od BOZP odborníka: Pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov nepozerajte len na cenu. Najhoršie je zamestnanca poslať s poukážkou do predajne pracovných prostriedkov a povedať mu: „Kúpte si niečo do päťdesiat eur.“ Zamestnanec nevie, čo presne potrebuje, a často si tak kúpi niečo, čo sa mu páči výzorom, ale ochrannú funkciu to nemá. Preto odporúčam urobiť používateľské testovanie. Keď napríklad nakupujete rukavice, kúpte ich najprv menej a testujte, či sa v nich vašim ľuďom dobre pracuje a či odolajú teplotným výkyvom, chemikáliám a ďalším špecifikám na pracovisku. Až potom nakupujte vo veľkom.

Tomáš Dombek, spoluzakladateľ Preventado

Pracovné topánky na zimu zahrejú a ochránia pred pošmyknutím

Kolegom na prácu do snehu a mrazu kúpte topánky, ktoré sú:

 • vhodné na vaše pracovisko a spĺňajú nevyhnutné normy. Viac o tom, ktoré normy vziať do úvahy pri výbere obuvi, sa dočítate tu.
 • členkové – nohu spevnia a poskytnú lepšiu podporu pri chôdzi po hrboľatom alebo šmykľavom povrchu. Znižujú aj riziko vytknutia členka alebo pošmyknutia.
 • z vhodného materiálu – pred vlhkosťou v snehu spoľahlivo ochráni koža, o kožené topánky sa však musíte pravidelne starať.
 • zateplené – napríklad umelou kožušinou alebo zatepľovacou vložkou.

s protišmykovou podrážkou. Na chôdzu po zamrznutom povrchu využijete aj protišmykové návleky.

Prečítajte si aj: Ako motivovať pracovníkov, aby ochranné prostriedky nosili? >>

Ako vybrať zimné pracovné nohavice

Či už pracujete na stavbe, na železnici alebo v studenom sklade, nohavice musia vydržať každodenné namáhanie. Pri ich výbere:

 • vychádzajte z každodennej rutiny zamestnancov potrebujú veľa vreciek na náradie, pracujú vonku v daždi alebo často kľačia? Iba správne nohavice vyhovejú všetkým požiadavkám. 
 • dajte si záležať na materiáli – zvážte, či pracovník potrebuje nohavice vodoodolné, nehorľavé, antistatické alebo so zvýšenou oderuvzdornosťou (odolnosť proti oderu).

Dajte si tiež pozor na výber správnej veľkosti pracovných nohavícprečítajte si, ako správne vziať miery, aby pracovné nohavice sadli.

Príklad z praxe: Ako ochrániť zamestnancov pred nepriazňou počasia, chladom a v tme

Praktický príklad: Zamestnanci komunálnych služieb budú o 5 ráno odpratávať sneh. Vonku je -15 °C a pracujú na schodoch pri hlavnej ceste. Aké odevy musia mať na sebe?

Je zima, takže potrebujú ochranu proti chladu. A zároveň sa pohybujú na miestach, kde jazdia autá, takže zákon vyžaduje oblečenie s reflexnými prvkami. Tak to vyplýva z príloh 2 a 3 NV č. 495/2001 Zb.

Konkrétne teda potrebujú odevy zodpovedajúce norme EN 342, ktorá sa zaoberá ochranou proti chladu, a zároveň norme EN ISO 20471 riešiacej reflexné materiály.

„Nedeste sa. Tieto normy a paragrafy o bezpečnosti práce nemusíte poznať vy ako nákupcovia. O hodnotenie rizík sa postará odborník na prevenciu rizík* priamo z vašej firmy alebo externý špecialista. Na nich je, aby vedeli, čo musí zamestnávateľ zaistiť ľuďom v rôznych pracovných podmienkach. Pre vás je dôležité, aby ste dostali jasnú inštrukciu, aké vlastnosti musí mať vybavenie, ktoré budete kupovať,“ vysvetľuje Kateřina Petrová, ktorá je odborne spôsobilou osobou v prevencii rizík.

Či už zamestnanci sedia v kancelárii, predávajú v nevyhrievanom stánku na námestí na vianočných trhoch, pendlujú medzi vykurovaným skladom a vonkajšou nakladacou rampou alebo strávia celou zmenu v teréne, musia mať správne vybavenie.

Čo by ste teda mali kúpiť pracovníkom z nášho príkladu?

„Zároveň odporúčame dokúpiť aj zateplené rukavice, ponožky, čiapku alebo mikinu, aby ste pre splnenie pracovnej a bezpečnostnej legislatívy urobili maximum,” dopĺňa e-commerce manažér Manutanu Ondřej Platko.

Ani kancelária nie je bez rizika

A ako to majú zamestnanci, ktorí nepracujú vonku? Štyri steny, zatvorené okná aj dvere, teplota predsa nie je problém. Lenže aj pre teplotu v interiéri existujú limity a niektoré priestory sa vykurujú naozaj ťažko – napríklad kvôli zlej tepelnej izolácii, veľkým rozmerom alebo neustálemu pendlovaniu dovnútra a von, napríklad v sklade

Kancelárie bezprostredne pri výrobných priestoroch často delí len tenká priečka, skladníci prijímajú a odovzdávajú tovar na vonkajších nakladacích rampách, teplo vo vysokých halách sa kumuluje pod strechou, ale pri zemi býva zima. Teplotu v interiéri zvýšite ohrievačom.

Ako vybrať ohrievač do dielne aj kancelárie

Pri výbere ohrievača si premyslite:

 1. Ako veľký priestor budete ohrievať? Ide o interiér alebo exteriér? Počítajte s tým, že klasický ohrievač na plynovú bombu má výkon 14 000 W a ohreje plochu do 20 m². Ohrievač podobnej konštrukcie, ale na elektrinu, vykúri približne tretinové priestory.
 2. Čím budete kúriť? Elektrinou, plynom, naftou?

Najčastejšie možnosti sú: 

 • Plynové ohrievače – vďaka vyššiemu výkonu vykúria väčší priestor, musíte však vymieňať náplň a nehodia sa do interiéru.
 • Elektrické ohrievače – ľahko sa ovládajú, sú tiché a hodia sa aj do interiéru, ale ich prevádzkové náklady sú vyššie.
 • Naftové ohrievače – vykúria aj veľké haly s desiatkami metrov štvorcových, ale vytvárajú CO2, preto musíte vo vykurovanom priestore vetrať.
 • Infražiariče – neohrievajú vzduch v okolí, ale povrch tela a ďalšie pevné povrchy v miestnosti. Majú nízke prevádzkové náklady a vyhrejú skôr menší priestor.

Podrobnejšie porovnanie druhov ohrievačov nájdete tu. >>

 1. Na čo ešte myslieť, keď vyberáte ohrievač:
 • Premyslite si, či ohrievač bude na jednom mieste, alebo ho budete premiestňovať – v tom prípade by mal mať aj kvalitné kolieska. 
 • Pri elektrických ohrievačoch dajte pozor aj na to, aby mali dostatočne dlhý kábel, ktorý dočiahne do najbližšej zásuvky. 
 • Ak kupujete ohrievač s vysokým výkonom (nad 3 000 W), potrebujete odolnejšiu zásuvku, t. j. trojfázovú 400 V alebo silnejší istič – to radšej preberte s elektrikárom alebo špecialistom BOZP.

Veľa tepla uniká na miestach, kde zamestnanci často vychádzajú z budovy. Úsporu za energie vám na takýchto miestach prinesú lamelové clony alebo kyvné vráta.

Sneh nechajte za dverami

Na horách alebo na obrázku vyzerá sneh malebne, ale do firmy si ho nenoste. Roztopí sa, zašpiní koberce a klzká podlaha bezpečnosťou tiež neoplýva.

Posledné miesto, kde môžete snehu zabrániť v prieniku do budovy, sú vchodové dvere. Nezabudnite pred ne aj za ne položiť vhodnú rohož.

A pokiaľ je snehová nádielka až neobyčajne bohatá, prichádzajúci ocenia aj zmeták na ometenie topánok.

Odpracte sneh z chodníkov a ciest. A nezabudnite na posyp

„O bezpečnú schodnosť sa ale postarajte aj na prístupových chodníkoch. Zákony už síce nenariaďujú, že ste zodpovední aj za chodníky v majetku mesta či obce pri vašej budove, avšak chodník bez snehu a ľadu okoloidúci aj návštevy určite ocenia. Nezabudnite preto na lopaty, odhŕňače na sneh a metly na odmetenie čerstvého prašanu,“ pripomína Platko.

Bezpečný pohyb v areáli firmy uľahčia aj posypy. Piesok, štrk, piliny alebo napríklad keramzit sa radia k tým inertným – pôsobia mechanicky. Ich výhodou je, že hneď po rozmiestnení na sneh či ľad zvyšujú priľnavosť medzi topánkou a povrchom, zároveň nezaťažujú životné prostredie. Nevýhodou je, že pri ďalšom snežení inertný posyp zapadá.

Alternatívou je chemický posyp. Sem patrí technická posypová soľ, ktorá je veľmi nešetrná k prírode, topánkam, dopravným prostriedkom aj labkám domácich maznáčikov. Znižuje ale teplotu topenia snehu a ľadu a dokáže ich rozpustiť. Pozor, chemické ošetrenie sa nesmie používať blízko železníc, mostov a v chránených územiach.

Prečítajte si aj: Detailný sprievodca výberom posypových materiálov. >>

TIP: Koľko posypového materiálu budete potrebovať? Spotreba soli aj ďalšieho materiálu sa samozrejme rok čo rok líši podľa toho, ako chladná je zima. Môžete počítať s priemernou ročnou spotrebou soli cca 500 gramov na m2 chodníka.

V areáloch s väčším pohybom ľudí alebo terénnymi nerovnosťami odporúčame rozmiestnenie nádob s posypom. Dôležité sú hlavne pri schodoch, na ktorých sa nedajú použiť posypové vozíky.

A ešte jeden tip. Pokiaľ máte v areáli nejaké prekážky alebo diery, ktorých by si ľudia pod snehovou pokrývkou nevšimli, umiestnite okolo nich zábrany.

Čľapkanica už vás neprekvapí

„Každú zimu nastane aspoň jeden až dva dni s enormným množstvom snehu. Je lepšie investovať pár tisíc do vybavenia, ako musieť riešiť napríklad haváriu auta alebo úraz zamestnanca či návštevníka. Z našej skúsenosti je ale väčšina firiem pripravená dobre,“ konštatuje Ondřej Platko.

Nech už bude zima prebiehať akokoľvek, vo svojej firme budete pripravení. A keby sa náhodou stalo, že si v našom e-shope Manutan nevyberiete, radi vám pripravíme ponuku na mieru. Zavolajte svojmu obchodnému zástupcovi alebo na zákaznícku podporu a spoločne vymyslíme ideálne riešenie.

*) myslené: osoba odborne spôsobilá v prevencii rizík

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu